GRAINGER BULK-RS-BHS50-776 Buna-N Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.75 Inch Thickness, 50A, Acrylic Adhesive Backed, Black | CP8CXU 56AX49
GRAINGER BULK-RS-BHS50-776 Buna-N Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.75 Inch Thickness, 50A, Acrylic Adhesive Backed, Black
Item: CP8CXUModel: BULK-RS-BHS50-776Cross Ref: 56AX49
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 380%
Grade High Strength
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 510
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.059" to +0.059"