FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Flange |
| Application | Air, Natural Gas, Non-Potable Water, Oil, Steam |
| Basic Fitting Shape | Flange |
| Bolt Hole Diameter | 3/4" |
| Class | Class 600 |
| Color | Black |
| Connection Surface | Raised Face |
| Connection Type | Flanged x Socket Weld |
| Finish/coating | Black Coated |
| Fitting Connection Type | Flanged x Socket Weld |
| Fitting Material | Steel |
| Flange O.d. | 8 1/4" |
| Flange Thickness | 1 1/4" |
| For Pipe Schedule | 80 |
| Max. Operating Pressure | 1450 psi |
| Max. Steam Pressure | 1450 psi |
| Number Of Bolt Holes | 8 |
| Overall Length | 8 1/4" |
| Pipe Fitting Material | Steel |
| Pipe Size | 3" |
| Schedule | Schedule 80 |
| Specific Fitting Shape | Socket Weld Flange |
| Standards | Asme B16.5, Astm A105 |
| Temp. Range | +80°F to +780°F |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.53 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pipe Size | Max. Operating Pressure | Connection Type | Temp. Range | Fitting Material | Class | Connection Surface | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 130-012-000 | 1 1/2" | 285 psi | Flanged x Blind | -20°F to +100°F | Carbon Steel | Class 150 | Raised Face | 5/8" | €85.25 | |
| 330-012-000 | 1 1/2" | 740 psi | Flanged x Blind | -20°F to +100°F | Carbon Steel | Class 300 | Raised Face | 3/4" | €106.33 | |
| 330-011-000 | 1 1/4" | 740 psi | Flanged x Blind | -20°F to +100°F | Carbon Steel | Class 300 | Raised Face | 11/16" | €135.13 | |
| 330-010-000 | 1" | 740 psi | Flanged x Blind | -20°F to +100°F | Carbon Steel | Class 300 | Raised Face | 5/8" | €103.12 | |
| 130-002-000 | 1/2" | 285 psi | Flanged x Blind | -20°F to +100°F | Carbon Steel | Class 150 | Raised Face | 3/8" | €79.37 | |
| 330-002-000 | 1/2" | 740 psi | Flanged x Blind | -20°F to +100°F | Carbon Steel | Class 300 | Raised Face | 1/2" | €120.99 | |
| 130-022-000 | 2 1/2" | 285 psi | Flanged x Blind | -20°F to +100°F | Carbon Steel | Class 150 | Raised Face | 13/16" | €134.70 |
Explore Products
- HUB CITY 0220-06648 Warm Reducer, 211L 60/1 C
- RULAND MANUFACTURING PCMR32-12-7-A 12mm x 7mm Four Beam Coupling, Aluminum, Clamp Style, 31.8mm OD, 38.1mm Lg.
- SPEC E01800261750S Extension Spring, Stainless Steel, 1 3/4 Inch Overall Length, Passivated
- HAMMOND DNDMS1916BK1 Two-Post Centered Rack Shelf, 19 Inch Rack Width, 16 Inch Depth, 200Lb Capacity
- STEARNS BRAKES 108708100HPF Brake, NEMA2 115/230VAC
- MERSEN FERRAZ 60355SJ Fuse Base, 600V, 30A, Class J, Adder, Tin Plated, Copper Box
- GRAINGER 18039_72_0 Aluminum Rod 6061, 1 1/4 Inch Outside Dia, 6 Ft Overall Length
- APPROVED VENDOR WWG550187018712 Key Stock, Bilateral Tol., High Carbon Steel, 3/16 Inx3/16 In Size, 12 In Lg., Plain
Explore More
- KEYSHAFT
- Tool Holders
- Coolant Filters And Cartridges
- Barrier and Safety Fence
- Hydraulic Manual Selector Valves
- Water Contact Indicator Tape
- VALTERRA PVC Gate Valve, FIPT x MIPT
- IRONCLAD Heavy Utility Task Specific Gloves
- PYRAMEX Goliath Full Frame Eyewears
- GLOBE SCIENTIFIC Plug Stoppers, For 16 mm Tubes
- ANVIL 260SW Series Anti-Vibration Safety Washers
- LABELMASTER Oxidizer Label
- HOFFMAN QLine D Series Type 4X EMC Enclosures
- SPEARS VALVES PVC Gray Schedule 40 Flush Style Reducer Bushings, Spigot x Fipt
- GRAINGER Stainless Steel Pipe Flanges
- PIP Knit General Purpose Gloves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-PF-433 Pipe Flange, Steel, Socket Weld Flange, 3 Inch Pipe Size, Class 600, 8 Bolt Holes
€418.04 /unit


