GRAINGER BULK-CS-GG11-191 Fiberglass Epoxy Laminate Sheet, 36 Inch x 4 ft Nominal Size, 3/4 Inch Thick, Green
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€2,913.86 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Clarity | Opaque |
| Color | Green |
| Corrosion And Chemical Resistance | Good |
| Density | 0.066 lbs.-cu. in. |
| Friction Rating | Not Rated |
| Grade | Grade G-11 |
| Hardness | Rockwell M110 |
| Hardness Rating | Extra Hard |
| Impact Strength | 12 lbs.-ft./in. |
| Impact Strength Rating | Excellent |
| Length | 4 ft. |
| Length Tolerance | -0.25" to +0.25" |
| Machinability | Fair |
| Material | Fiberglass Epoxy Laminate |
| Maximum Temperature | 300°F |
| Min. Temp. | 0°F |
| Nominal Size | 36" x 4 ft. |
| Nominal Size (wxl) | 36" x 4 ft. |
| Overall Length | 4 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Standards | Ul 94 Hb |
| Temp. Range | 0°F to +300°F |
| Temperature Range | 0°F to 300°F |
| Tensile Strength | 37000 psi |
| Tensile Strength Rating | Excellent |
| Thickness | 3/4" |
| Thickness Tolerance | -0.06" to +0.076" |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 0.5% |
| Water Absorption Rating | Poor |
| Wear Factor | Fair |
| Width | 36" |
| Width Tolerance | -0.25" to +0.25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 38.49 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Tensile Strength Rating | Color | Grade | Thickness | Min. Temp. | Max. Temp. | Hardness | Tensile Strength | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SCANNA1.000X48.000X96.000C | Good | Beige | Grade C | 1" | -418°F | 257°F | Rockwell M105 | 9700 psi | €3,847.84 | |
| SCANNA.500X48.000X96.000C | Good | Beige | Grade C | 1/2" | -418°F | 257°F | Rockwell M105 | 9700 psi | €1,993.26 | |
| SCANNA.250X48.000X96.000C | Good | Beige | Grade C | 1/4" | -418°F | 257°F | Rockwell M105 | 9700 psi | €996.62 | |
| SCANNA.125X48.000X96.000C | Good | Beige | Grade C | 1/8" | -418°F | 257°F | Rockwell M105 | 9700 psi | €506.93 | |
| SCANNA.187X48.000X96.000C | Good | Beige | Grade C | 0.187" | -418°F | 257°F | Rockwell M105 | 9700 psi | €732.59 | |
| SCANNA.750X48.000X96.000C | Good | Beige | Grade C | 3/4" | -418°F | 257°F | Rockwell M105 | 9700 psi | €2,885.90 | |
| SCANNA.375X48.000X96.000C | Good | Beige | Grade C | 3/8" | -418°F | 257°F | Rockwell M105 | 9700 psi | €1,442.94 |
Explore Products
- VESTIL SY-308430 Aluminium/Steel Yard Ramp Grating, 86 Inch x 30 ft, 30000 lb Capacity, Silver
- NIBCO 9026150CB 603 Adapter, Cup x FNPT, 2 Inch Size, Wrot Copper
- GRAINGER STUDB70750625-004BX Fully Threaded Stud, 3/4 In - 10 Thread Size, Steel, 6 1/4 In Lg., Gr. B7
- RIDGID 18268 Handle, S42 Male
- GRAINGER N01200.075.0200 Hex Head Cap Screw, 3/4 In - 10 Thread Size, Steel, 2 In Lg., 15/32 In Head Ht., Gr. 5
- EATON HMX2D144NAM1 Adjustable Frequency Drive, 2.1A, 1HP, Manual Bypass, IntelliPass NEMA Type 12, FS4, 480V
- BALDOR / DODGE 17S07LWP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
- EATON 10250TD31H Selector switch adapter with 1NO-1NC
Explore More
- KEYSHAFT
- Strain Relief Connector
- Close-Coupled Pump Motors
- Nonelectrical Properties Data Loggers
- Floor Grinders
- Compressed Air Filters
- AKRO-MILS 30014 Shelfmax Shelf Bins
- AKRO-MILS 30048 Shelfmax Shelf Bins
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 6000 Series Heavy Duty Gasket Cutter Kits With Cutting Board
- VIEGA PROPRESS 45 Degree Elbows, Copper, Press x FTG, EPDM
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Polymethylpentene, Molded Graduations
- MERSEN FERRAZ Amp-Trap Series A100P Fuses, 1000VAC, 750VDC
- GROVE GEAR EL Series, H-H1 Style, 852 Size, Aluminium Worm Gear Reducers
- WATTS RK-127 Heating Valve Repair Kit
- OK INDUSTRIES Hand Wrapping Tools
- SEALMASTER CREHBF Series Hanger Bearings, External Lube
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-CS-GG11-191 Fiberglass Epoxy Laminate Sheet, 36 Inch x 4 ft Nominal Size, 3/4 Inch Thick, Green
€3,067.22 /unit

