Item: CQ6RRLModel: 61F1X12-72Cross Ref: 782PZ6
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Aluminum Plate
Includes Material Certificate Yes
Length 6 ft.
Length Tolerance -6" to +6"
Material Aluminum
Material Grade Grade 6061
Mechanical Finish Mill
Overall Length 6 ft.
Overall Width 12"
Rockwell Hardness Rockwell B95
Shape Plate
Shape Type Plate
Temper T6511
Tensile Strength 42000 psi
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.012" to +0.012"
Width 12"
Width Tolerance -0.019" to +0.019"
Yield Strength 37000 psi