GRAINGER 543_72_0 Stainless Steel Square Tube 304, 6 Ft Length, 4 Inch Width, 4 Inch Height, Welded
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€1,153.32 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Tube |
| Application | Aerospace, Architectural Design/Trim, Chemical Processing, Cryogenics, Food/Beverage, Pressure Containers |
| Brinell Hardness | Brinell 123 |
| Fabrication | Welded |
| Heat Treatable | No |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Height Tolerance | -0.03" to +0.03" |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Inside Height | 3 1/2" |
| Inside Width | 3 1/2" |
| Length Tolerance | -0.625" to +1" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 304 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Height | 4" |
| Outside Width | 4" |
| Overall Length | 6 ft. |
| Physical Properties/resistance Features | Corrosion Resistant |
| Rockwell Hardness | Rockwell 70 |
| Shape | Square |
| Standards | Astm A554 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 73200 psi |
| Wall Thickness | 1/4" |
| Wall Thickness Tolerance | -0.025" to +0.025" |
| Yield Strength | 31200 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 34.8 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Overall Length | Outside Height | Inside Width | Tensile Strength | Yield Strength | Shape | Inside Height | Outside Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 17930_12_0 | 12" | 1" | 1 1/4" | 73200 psi | 31200 psi | Rectangle | 3/4" | 1 1/2" | €47.36 | |
| 17929_12_0 | 12" | 1" | 1 3/8" | 73200 psi | 31200 psi | Rectangle | 7/8" | 1 1/2" | €40.32 | |
| 17926_12_0 | 12" | 1/2" | 1 3/8" | 73200 psi | 31200 psi | Rectangle | 3/8" | 1 1/2" | €35.28 | |
| 17928_12_0 | 12" | 3/4" | 1 3/8" | 73200 psi | 31200 psi | Rectangle | 5/8" | 1 1/2" | €45.98 | |
| 14643_12_0 | 12" | 1/2" | 7/8" | 73200 psi | 31200 psi | Rectangle | 3/8" | 1" | €26.66 | |
| 17934_12_0 | 12" | 1 1/2" | 1 3/4" | 73200 psi | 31200 psi | Rectangle | 1 1/4" | 2" | €87.15 | |
| 17933_12_0 | 12" | 1 1/2" | 1 7/8" | 73200 psi | 31200 psi | Rectangle | 1 3/8" | 2" | €80.09 |
Explore Products
- BEHRINGER SYSTEMS SB-TEG-06-S-175 BEHRINGER PIPE SYSTEMS SB-TEG-06-S-175
- CLEVELAND C25622 4001 Chucking Reamer 19/64 Inch Straight Flute
- SANDPIPER 40-265 Valve Block Stainless / St Npt
- REGAL 008385AS74 Hand Tap, 5/16-18 Size, H3 Limit, 2 Flutes, Bottom With Chrome
- LITTLE GIANT PUMPS 95300540 5SV07P4-3W230 Submersible Pump, 0.75 Hp
- VALLEY CRAFT F89609RD Mobile Cabinet, 24 Inch Size, Red
- FAG BEARINGS 3304-BD-XL-2HRS-C3 Angular Contact Ball Bearing 14700 Rpm
- PEER CHAIN 38244 Roller Chain, 100 Feet Length, Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Flexible Metal Conduit Fittings
- Taper Shank Drill Bits
- Histology
- Effluent Pumps
- Stainless Steel Music Wire
- OIL SAFE Color Coded Steel Tubes
- VALEO GLOVES Economy 7 Inch Elastic Belts
- JOHN GUEST Metric Swivel Male Branch Tees, BSPP Thread, Acetal Black
- 80/20 Tee Flat Plates, 5 Holes
- STAFFORD MFG Solution Series, Customizable One Piece Split Couplings
- POLYSCIENCE Heated Circulating Baths
- NIBCO PS585-70 Series Ball Valves, Bronze, 200 PSI, Copper Stubout
- SPEAKMAN Chelsea S-1562 Series Tub Spouts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 543_72_0 Stainless Steel Square Tube 304, 6 Ft Length, 4 Inch Width, 4 Inch Height, Welded
€1,214.02 /unit

