GRAINGER 537_24_0 Stainless Steel Square Tube 304, 24 Inch Length, 2 1/2 Inch Width, 2 1/2 Inch Height
Get it by Thursday, May 21
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€257.19 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Tube |
| Brinell Hardness | 123 |
| Fabrication | Welded |
| Heat Treatment | No |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Inside Height | 2 1/8" |
| Inside Width | 2 1/8" |
| Material | Stainless Steel |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Height | 2 1/2" |
| Outside Width | 2 1/2" |
| Overall Length | 24" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 70 |
| Shape | Square |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 73200 psi |
| Wall Thickness | 0.188" |
| Yield Strength | 31200 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 5.38 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Overall Length | Outside Height | Inside Width | Tensile Strength | Yield Strength | Shape | Inside Height | Outside Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 17930_12_0 | 12" | 1" | 1 1/4" | 73200 psi | 31200 psi | Rectangle | 3/4" | 1 1/2" | €47.36 | |
| 17929_12_0 | 12" | 1" | 1 3/8" | 73200 psi | 31200 psi | Rectangle | 7/8" | 1 1/2" | €40.32 | |
| 17926_12_0 | 12" | 1/2" | 1 3/8" | 73200 psi | 31200 psi | Rectangle | 3/8" | 1 1/2" | €35.28 | |
| 17928_12_0 | 12" | 3/4" | 1 3/8" | 73200 psi | 31200 psi | Rectangle | 5/8" | 1 1/2" | €45.98 | |
| 14643_12_0 | 12" | 1/2" | 7/8" | 73200 psi | 31200 psi | Rectangle | 3/8" | 1" | €26.66 | |
| 17934_12_0 | 12" | 1 1/2" | 1 3/4" | 73200 psi | 31200 psi | Rectangle | 1 1/4" | 2" | €87.15 | |
| 17933_12_0 | 12" | 1 1/2" | 1 7/8" | 73200 psi | 31200 psi | Rectangle | 1 3/8" | 2" | €80.09 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 371183320 Thread Plug Gage, Standard, Go, 1 3/8-20 Un, 3A
- LINCOLN ELECTRIC KP1697-5/64 Drive Roll Kit 5/64 Solid Wire
- ECEF 450450 Drill, 4,50mm Diameter, Fully Grounded, Black Finish, High Speed Steel
- EATON ITAP324N Fusible Plug-In Unit With 100 Percent Neutral, 240 VAC, 200A, 4 Wires, 3P
- AIR SYSTEMS INTERNATIONAL BB30-CO3 Air Filtration With CO Monitor, 45 cfm Capacity, 3 Coupling, 9V Battery
- APOLLO VALVES 8214646 Ball Valve, Size 1-1/4 Inch, 3 Pieces, Bronze, Latch Lever
- NEWCO 125ZM05
Explore More
- KEYSHAFT
- Janitor-Housekeeping Cart Accessories
- Circular Chart Recorders
- Air Cleaner Accessories
- Walk-Behind Concrete Saws
- Soil Core Sampling Kits
- IRONCAT TIG Welding Gloves, Kidskin Leather
- ANSELL 87-224 Alphatec Neoprene Natura Latex Chemical Resistant Gloves
- TIVAR UHMW Sheet Stocks, Blue
- MUELLER INDUSTRIES 166 Ductile Iron Simplex Basket Strainers
- INDUSTRIAL SCIENTIFIC Replacement Battery Kit
- KUNKLE Series 537 Safety relief Valves
- GRAINGER Abrasive Cut Off and Chop Wheels
- GREENLEE Screw-Holding Screwdrivers
- LEVITON Non NEMA Wetguard Watertight Locking Connectors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 537_24_0 Stainless Steel Square Tube 304, 24 Inch Length, 2 1/2 Inch Width, 2 1/2 Inch Height
€270.73 /unit

