FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rod |
| Brinell Hardness | Brinell 149 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Heat Treatable | No |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 4 ft. |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 316 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 7/8" |
| Overall Length | 4 ft. |
| Rockwell Hardness | Rockwell 80 |
| Shape | Rod |
| Standards | Ams Qq-S-763 |
| Tensile Strength | 79800 psi |
| Yield Strength | 34800 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.73 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Yield Strength | Tensile Strength | Grade | Heat Treatable | Fabrication | Rockwell Hardness | Brinell Hardness | Outside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20603_12_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,117.71 | |
| 20603_24_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €986.22 | |
| 20603_36_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,319.93 | |
| 20603_48_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,700.56 | |
| 20603_72_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €2,451.46 | |
| 20601_12_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/4" | €952.01 | |
| 20601_24_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/4" | €1,107.09 |
Explore Products
- DDS 8010010SB Rotary Shaft Oil Seal, 1 Lip With Spring, Sb, Nitrile, 80 mm ID, 100 mm Od, 10 mm Width
- EATON RFADP3PV40 Nrx Adapter Kit, Power Defense Iccb Adapter Kit, 4000A, Universal Interrupt
- MAIN FILTER INC. MF0416029 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 12.99 Inch Height
- BALDOR / DODGE 102666 A133 Belt
- MILWAUKEE 48-32-4573 Impact Bit Square Recess 3-1/2 Inch Length
- PLAST-O-MATIC TEBVC02-100EPS-PV-A Electrically Actuated Ball Valve, PVC, Socket Connection, EPDM Seal, 1 Inch Size
- CONTINENTAL 3/BX74 Banded Cogged V-Belt, 3 Ribs, 77 Inch Outside Length, 1 63/64 Inch Top Width
- VELVAC 032135 Drain Pull Valve 3 Feet Cable Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Calibration Weights
- Structural Framing System Acc.
- Below-the-Hook Pallet Lifters
- Mounted Linear Bearings
- Waxes and Cleaners
- WIHA TOOLS Insulated Tool Sets
- DESTACO 424, 441 Series Squeeze Action Plier Clamps
- NEWSTRIPE Roller And Disc Kits For Parking Lot Striping Machines
- JOHN GUEST Stem Adapters, BSPT Thread, Acetal Gray
- WALTER TOOLS XDMT Carbide Milling Insert
- MARTIN SPROCKET Duplex Stock Bore B Type Metric Roller Chain Sprockets, 28B-2 Chain Number
- AMERICAN TORCH TIP ESAB Cutting Tips, IPA250K Style
- DEHN Varistor-Based Protection Modules
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 4480_48_0 Stainless Steel Rod 316, 7/8 Inch Outside Dia, 4 Ft Overall Length
€158.73 /unit

