FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 123 |
| Fabrication | Hot Rolled |
| Heat Treatable | No |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 4 ft. |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 304 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 4 ft. |
| Overall Width | 3/4" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 70 |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Ams Qq-S-763 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 73200 psi |
| Thickness | 1/2" |
| Width | 3/4" |
| Width Tolerance | -0.015" to +0.015" |
| Yield Strength | 31200 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.34 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2EXP8 | 160000 psi | 185000 psi | Square | - | Yes | Mill | Brinell 326 | +0.125" | €79.59 | |
![]() |
20557_12_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €29.21 | |
![]() |
20557_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €84.83 | |
![]() |
20557_72_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €155.44 | |
![]() |
20557_6_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €28.27 | |
![]() |
20556_24_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €50.72 | |
![]() |
20556_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | - | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €70.70 |
Explore Products
- GRAINGER M38801.050.0120 O-Ring, 12 mm Inside Dia, 22 mm Outside Dia
- WATTS 20C-2235-24 0242166 Flexible Gas Connector, 3/8 x 1/2 Inch Nominal Size, 304 Stainless Steel
- TSUBAKI C2040SA1CL Connecting Roller Link Sa-1 Attachment
- THYSSENKRUPP MATERIALS CURD00760 Rod Copper 110 1.75 Dia x 3 ft L
- EATON E22DL24R Pushbutton, Non-Metallic, Heavy-Duty, Full Voltage, Bayonet Base, Red, 24 Vac/Dc
- PORT-A-COOL PARFANJ270F0 Fan Assembly
- NTN ARFLU-1.7/16 Mounted Ball Bearing 1-7/16 Inch Bore
- KIPP K0122.0AE2X50 Adjustable Handle, Teardrop, Zinc, #8 To 32 Thread Size, 50 mm Stud Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Circulator Accessories
- LED Can Light Retrofit Kits
- Band Saws
- Tire Chucks and Inflators
- Lab Freeze Dryer Accessories
- IRONCLAD Tuff Chix Work Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottles, Wide Mouth, Vented
- ANVIL AS500S Series Channel With Long Slots
- GEORG FISCHER Replacement Screen Y Strainer Pvc
- WOODHEAD 130138 Series Receptacle Box
- EATON Custom Single-Throw Fused Safety Switches
- EATON Miniature Circuit Breakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 4430_48_0 Stainless Steel Flat Bar, 304, 0.5 Inch Thick, 3/4 Inch X 4 Ft Size, Hot Rolled, Mill
€90.15 /unit



