FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Reducing Tee |
| Basic Fitting Shape | Reducing Tee |
| Color | Silver |
| Fitting Side A Nominal Pipe Size | 3/4" |
| Fitting Side A Outside Diameter | 1/2" |
| Fitting Side A Type | Butt Weld |
| Fitting Side B Nominal Pipe Size | 3/4" |
| Fitting Side B Type | Butt Weld |
| Fitting Side C Nominal Pipe Size | 1/2" |
| Fitting Side C Type | Butt Weld |
| Includes Seal | No |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Operating Pressure | 275 psi |
| Schedule | Schedule 10 |
| Specific Fitting Shape | Reducing Tee |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.14 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Basic Fitting Shape | Class | Schedule | Specific Fitting Shape | Fitting Side B Type | Fitting Side A Nominal Pipe Size | Fitting Side B Nominal Pipe Size | Fitting Side A Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4381018080 | Reducing Tee | - | Schedule 40 | Reducing Tee | Butt Weld | 1 1/2" | 1 1/2" | Butt Weld | €203.49 | |
| 4381020880 | Reducing Tee | - | Schedule 40 | Reducing Tee | Butt Weld | 1 1/2" | 1 1/2" | Butt Weld | €198.51 | |
| 4381014680 | Reducing Tee | - | Schedule 10 | Reducing Tee | Butt Weld | 1 1/2" | 1 1/2" | Butt Weld | €204.70 | |
| 4381011080 | Reducing Tee | - | Schedule 10 | Reducing Tee | Butt Weld | 1 1/2" | 1 1/2" | Butt Weld | €204.19 | |
| 4381014670 | Reducing Tee | - | Schedule 10 | Reducing Tee | Butt Weld | 1 1/2" | 1 1/2" | Butt Weld | €172.65 | |
| 4381011070 | Reducing Tee | - | Schedule 10 | Reducing Tee | Butt Weld | 1 1/2" | 1 1/2" | Butt Weld | €136.51 | |
| 4381018050 | Reducing Tee | - | Schedule 40 | Reducing Tee | Butt Weld | 1 1/2" | 1 1/2" | Butt Weld | €175.04 |
Explore Products
- DORIAN MTVOL12-4B-CN
- MILWAUKEE VALVE 2882A130-1000 Gate Valve, Cast Iron, Non-Rising Stem, 10 Inch Valve Size
- THOMAS & BETTS CICG75A350 Connector, Flexible Cord, Trade Size 3/4 Inch
- EATON ECS9631EAA-C1C47 Soft Starter, Non-Combo, Reduced Voltage, 414A, 200V
- APPROVED VENDOR PT128CK Drill Bushing Type Headless Press Fit Drill Size # 45
- MORSE CUTTING TOOLS 54071 Chucking Reamer, 0.087 Inch Dia., 4 Flute, Round Shank, Carbide, 2 Inch Length
- KIPP K0125.3A401X20 Adjustable Handle, Hard And Soft Touch, Fiberglass Handle, 3/8 Inch To 16 Thread Size
- SPEC C19371623500S Compression Spring, 31.2 lbs/In Stiffness Rate, 46.5 lbs Load Capacity, Stainless Steel

