GRAINGER 434-002031B Jobber Length Drill Bit, 13/64 Inch Size, 2 1/2 Inch Overall Length
Item: CQ2ZQYModel: 434-002031BCross Ref: 45XZ69
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 3
Product Specifications:
Item Jobber Length Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Decimal Equivalent 0.2031
Depth X Dia. Ratio 4xd
Depthdia. Ratio 4Xd
Drill Bit Point Angle 140°
Drill Bit Point Type 4 Facet Point
Drill Bit Size 13/64"
Drill Diameter Tolerance -0" to +0.0005"
Drill Length Class Jobber Length
Finish Aluminum Titanium Nitride
Finish - Machining AlTiN
Flute Length 3/4"
Flute Type Spiral
Grade Grade C2
Helix Angle 25°
Material Carbide
Material - Machining Carbide
Material Grade - Machining Grade C2
Max. Drilling Depth 0.797"
Maximum Drilling Depth 51/64"
Measurement System Fractional Inch
Number Of Flutes 2
Overall Length 2 1/2"
Point Type Facet
Primary Material Application All Materials
Primary Material Application Iso Code H, K, M, N, O, P, S
Shank Dia. 1/4"
Shank Length 1 11/16"
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Size 0.203"