GRAINGER 304 SS0.5x12x301 Stainless Steel Plate 304, 12 Inch X 30 Inch Size, 0.5 Inch Thick, 70 Rockwell Hardness
Get it by Tuesday, Apr 14
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€764.60 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Steel Plate |
| Brinell Hardness | Brinell 123 |
| Fabrication | Hot Rolled |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Annealed |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 30" |
| Length Tolerance | +0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 304 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 30" |
| Overall Width | 12" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 70 |
| Shape | Rectangle |
| Standards | Astm A240 |
| Tensile Strength | 73200 psi |
| Thickness | 1/2" |
| Thickness Tolerance | -0.055" to +0.055" |
| Width | 12" |
| Width Tolerance | -0.125" to +0.125" |
| Yield Strength | 31200 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 9.3 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Shape | Yield Strength | Tensile Strength | Grade | Heat Treatable | Brinell Hardness | Rockwell Hardness | Includes Material Certificate | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
4ZDT5 | Sheet | 25000 psi | 70000 psi | - | No | Brinell 160 | Rockwell B80 | Yes | €103.52 | |
![]() |
0P.188X12-12 | Sheet | 160000 psi | 185000 psi | Grade 17-4 | Yes | Brinell 326 | Rockwell C35 | Yes | €232.16 | |
![]() |
4P.25X12-12 | Plate | - | 70000 psi | - | No | Brinell 160 | Rockwell B80 | Yes | €129.36 | |
![]() |
4ZDU4 | Plate | 25000 psi | 70000 psi | - | No | Brinell 160 | Rockwell B80 | Yes | €174.69 | |
![]() |
2EXR5 | Plate | 160000 psi | 185000 psi | Grade 17-4 | Yes | Brinell 326 | Rockwell C35 | Yes | €615.92 | |
![]() |
4ZDU8 | Plate | 25000 psi | 70000 psi | - | No | Brinell 160 | Rockwell B80 | Yes | €220.69 | |
![]() |
20223_12_12 | Rectangle | 170000 psi | 190000 psi | Grade 17-4 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 36 | Yes | €2,383.80 |
Explore Products
- MAXPURE TEG216L1.0-PM Straight Adapter, 316L Stainless Steel, Clamp x MNPT, 1 Inch Tube OD
- FUJI ELECTRIC AF16F0N-C2E3G Pushbutton, IP65, 16mm, Momentary, LED Illuminated, DPDT Contact, Plastic Base
- SLOAN 3840222
- BALDOR / DODGE 17QZ40H56 TIGEAR-2 E-Z KLEEN Worm Gear Speed Reducer
- LAB SAFETY SUPPLY 52KA40 Safety Coated Bottle, 8 Oz Labware Capacity
- DIXON B5101E600CC-A Butterfly Valve With Pull Handle Clamp End, Epdm Seat
- VERMONT GAGE 141105180 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.0518 Inch Size
- BALDOR / DODGE 234404 30X57 Crown Drum XT30 MDX 1/2 Herringbone Lagging
Explore More
- KEYSHAFT
- Interchangeable Head Torque Wrenches
- Engine-Driven Compressor Controls
- Drop-In Anchors
- Valve Wheel Wrenches
- Carbon Steel Ball Stock
- REVCOR Propeller, 14 inch
- ANSELL 37-155 Alphatec Solvex Comfortable Chemical Resistant Gloves
- DESTACO 2002 Series Vertical Hold Down Clamps, Solid Bar
- CHICAGO PNEUMATIC CP6060/CP6070 Series Impact Wrenches
- ANVIL 2140 Series Flush Bushings, Forged Steel
- ELDON JAMES Male Elbow, 90 Degrees
- EAGLE Flammable Liquid Safety Cabinet
- TOTELINE High Temperature Process Tote Lids
- BLACK & DECKER Sprockets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 304 SS0.5x12x301 Stainless Steel Plate 304, 12 Inch X 30 Inch Size, 0.5 Inch Thick, 70 Rockwell Hardness
€804.84 /unit



