GRAINGER 22188S125-B6 Bar Grating Smooth 24 Inch Width 1.25 Inch Height
Get it by Tuesday, Apr 14
5.00% off
€428.25 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Bar Grating |
| Bar Spacing | 4" |
| Bar Thickness (in.) | 0.188" |
| Bearing Bar Spacing | 1 3/16" |
| Bearing Bar Thickness | 3/16" |
| Cross Bar Spacing | 4" |
| Finish | Galvanized |
| For Use Outdoors | Yes |
| Grating Finish | Galvanized |
| Height | 1 1/4" |
| Material | Carbon Steel |
| Material Grade | A1011 |
| Overall Height | 1 1/4" |
| Overall Length | 6 ft. |
| Overall Width | 24" |
| Shape | Rectangular Grating |
| Surface | Smooth |
| Top Surface | Smooth |
| Width | 24" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 67.14 |
| Ship height (cm) | 18.42 |
| Ship length (cm) | 182.88 |
| Ship width (cm) | 60.96 |
Product Variants
| Product | Model | Height | Bar Thickness (in.) | Span | Surface | Material | Bar Spacing | Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
22188R125-C12 | 1 1/4" | 0.188" | 144" | Serrated | Carbon Steel | - | - | €1,398.40 | |
![]() |
21188R150-B12 | 1 1/2" | 0.188" | 144" | Serrated | Carbon Steel | 4" | - | €909.61 | |
![]() |
20250R175-C4 | 1 3/4" | 1/4" | 48" | Serrated | Carbon Steel | - | - | €752.05 | |
![]() |
22188R150-C12 | 1 1/2" | 0.188" | 144" | Serrated | Carbon Steel | 4" | Galvanized | €1,641.34 | |
![]() |
21188R100-B2 | 1" | 0.188" | - | Serrated | Carbon Steel | 4" | - | €122.19 | |
![]() |
21125R100-C10 | 1" | - | - | Serrated | Carbon Steel | 4" | - | €665.98 | |
![]() |
22188R200-B10 | 1" | 0.188" | 120" | Serrated | Carbon Steel | - | Galvanized | €1,203.33 |
Explore Products
- PIP 310-CNTSNOR-2X Protective Clothing High Visibility Shirt, 2XL, Hi-Vis Orange, Each
- REGAL 051519AM85 End Mill With TiCn Coated, Single End, 3/4 Inch Dia., 3-3/4 Inch Length, 3 Flutes
- WESTWARD 26KR03 Machinists File With Handle, Rectangular, Smooth Cut, 8 Inch Length Without Tang, 13/16 Inch Wd, 7/32 Inch Thick, Natural
- ANVIL 0500545017 21/2 Welded Galvanized With 212
- GATES 16/A120 Banded V-Belt, 16 Strand, 122 Inch Outside Length
- WEG CWCI07-10-30V10 AC General Purpose Contactor
- MERSEN FERRAZ T301087 A065UD33TTI1800 Fuse, 1800A
Explore More
- KEYSHAFT
- Weatherproof Box Covers
- Shovels
- Roofing Nails
- Finishing Nails
- Vacuum Pressure Switches
- ACCURIDE 2109 Series Light Duty Slides With Lever Disconnect
- ML KISHIGO Economy Rainwear Set, Lime
- ANVIL C110 Series Cable Loops
- WESTWARD Cabinet Rasp File
- PETERSEN PRODUCTS 143-9 Series Gripper Plug
- KERN AND SOHN CT P2 Series Shear Beam Measuring Cells
- DIABLO Reciprocating Saw Blades
- ROTRON Regenerative Blowers, 11.5 Inch Frame Size, 1 Stage
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 22188S125-B6 Bar Grating Smooth 24 Inch Width 1.25 Inch Height
€450.80 /unit
