FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Square End Mill |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Length | 25 mm |
| Cutting Type | Center Cutting |
| Drilling Tool Configuration | Individual |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Style | Square |
| End Type | Single End |
| Finish | Tin |
| Grade | General Purpose |
| Helix Angle | 30° |
| List Number | 206 |
| Material | Carbide |
| Milling Dia. | 11 mm |
| Neck Diameter | 0" |
| Neck Length | 0" |
| Number Of Flutes | 4 |
| Overall Length | 76 mm |
| Primary Material Application | Cast Iron, Hardened Steel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium |
| Primary Material Application Iso Code | H, K, M, P, S |
| Shank Dia. | 12 mm |
| Shank Type | Straight |
| Single End/double End | Single End |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.11 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | List Number | Number Of Flutes | Overall Length | Finish | Grade | Milling Dia. | Shank Dia. | Helix Angle | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
216-001099C | 216 | 2 | 7" | Titanium Carbonitride | - | 1" | 1" | 30° | €730.08 | |
![]() |
206-001203C | 206 | 4 | 3" | Titanium Carbonitride | - | 1/2" | 1/2" | 30° | €85.57 | |
![]() |
215-001054C | 215 | 4 | 4" | Titanium Carbonitride | - | 1/2" | 1/2" | 30° | €120.84 | |
![]() |
218-001037C | 218 | 4 | 4" | Titanium Carbonitride | - | 3/8" | 3/8" | 30° | €95.11 | |
![]() |
204-001263 | 204 | 2 | 4" | ALTiN | Grade C2 | 1" | 1" | 30° | €365.38 | |
![]() |
204-001260 | 204 | 2 | 4" | Bright, Uncoated | Grade C2 | 1" | 1" | 30° | €306.56 | |
![]() |
216-001096 | 216 | 2 | 6" | ALTiN | Grade C2 | 1" | 1" | 30° | €641.69 |
Explore Products
- EATON DBU17-7E Expulsion Fuse Refill Unit, 7A, 17.1 kV, 14.4 kV Nominal, Epoxy Tube
- DIXON 150GTFACC Cam and Groove Accordion Gasket, PTFE, White, 1-1/2 Inch Size
- ALLEGRO SAFETY 9903-D Economy Supplied Air Shield, With Low Pressure Adapter
- HOSE MASTER G50CX12 1/2 Inch x 12 Feet Cryogenic Hose
- VERMONT GAGE 141207820 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.0782 Inch Size
- DAYTON 1EBC3 Hydronic Unit Heater 19 Inch D 5000 Cfm
- RHEEM SP10869RL Screw in Element HWD, Stainless Steel, 240V, 1 Inch Size, 3800W
- SLOAN 324061 Standard Crown
Explore More
- KEYSHAFT
- Chemical Resistant and Disposable Coveralls
- Platform Truck Accessories
- C-Frame Motors
- Indexable Toolholders
- Rotary Evaporator Accessories
- MECHANIX Muticam Fastfit Tactical Gloves
- RUD CHAIN RM Eye Nuts, Metric Thread
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 13 mm Dots
- APPROVED VENDOR R Od Seal 3/4 inch
- 3M Combination Cartridge/Filter
- SPEARS VALVES PVC Premium Electric Actuated Lug Insert Butterfly Valves, Zinc Lug, EPDM
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 206-001410A Square End Mill, Center Cutting, 4 Flutes, 11 mm Milling Dia
€84.81 /unit






