FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 352 |
| Fabrication | Hot Rolled |
| Grade | Grade 17-4 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Annealed |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 24" |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 17-4 |
| Mechanical Finish | Unpolished |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 1" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 36 |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Ams 5643, Astm A564, Astm F899 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 190000 psi |
| Thickness | 1/2" |
| Thickness Tolerance | -0.016" to +0.016" |
| Width | 1" |
| Width Tolerance | -0.015" to +0.015" |
| Yield Strength | 170000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.78 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2EXP8 | 160000 psi | 185000 psi | Square | - | Yes | Mill | Brinell 326 | +0.125" | €79.59 | |
![]() |
20557_12_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €29.21 | |
![]() |
20557_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €84.83 | |
![]() |
20557_72_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €155.44 | |
![]() |
20557_6_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €28.27 | |
![]() |
20556_24_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €50.72 | |
![]() |
20556_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | - | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €70.70 |
Explore Products
- GRAINGER 7912_39_0 Bronze Round Tube, 3 3/4 Inch OD, 2 Inch ID, 39 Inch Length, 0.875 Inch Wall Thick
- KEO 55411-TiN Countersink 1 Flutes 60 Degree 2 Inch Cobalt Tin
- VOLKEL 85538 Machine Tap, ISO 529/BHSS-G, BSF 1 Inch x 10 Size
- CONTINENTAL 5/8V2500 Banded V-Belt, 5 Ribs, 250 Inch Outside Length, 5 Inch Top Width, 29/32 Inch Thick
- PARKER CKR05Y
- WORLDWIDE ELECTRIC PEWWE1.5-18-145JP Close Coupled Motor, TEFC, 1.5 HP, 1800 RPM, 145JP Frame, C Face with Feet
- SQUARE D PEF362500LI Bolt On Circuit Breaker Pef 2500 Amp 600vac 3p 100kaic@480v
- BOSTON GEAR 51975
Explore More
- KEYSHAFT
- Carbide Hole Cutters
- Outlet Strips
- Wildland Fire Hand Tools
- Welding Cable
- Floor Coatings
- AKRO-MILS 35300 Nest And Stack Totes
- OIL SAFE Color-Coded Clear Tube Grease Guns, Lever
- RINGERS GLOVES Durable Extrication Gloves
- RUD CHAIN VLBG Load Rings, Metric Thread With Variable Length
- ACME ELECTRIC WI075 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- DORIAN Knurling Tool Internal
- CENTURY Split Phase Resilient Base Motors
- ANVIL Reducing Couplings
- JB INDUSTRIES Tools
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 20567_24_0 Stainless Steel Flat Bar, 17-4, 0.5 Inch Thick1 Inch X 24 Inch Size, Hot Rolled, Annealed
€83.66 /unit




