GRAINGER 18F.875X5-24 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.88 Inch Thick-0.004 In, 5 Inch X 24 Inch Size
Item: CP8PRMModel: 18F.875X5-24Cross Ref: 782VF5
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 5"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Tolerance Rating Undersized
Width 5"
Width Tolerance -0.008"
Yield Strength 54000 psi