Item: CP8NNYModel: 18F.25X2.25-12Cross Ref: 782TZ4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 2 1/4"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Tolerance Rating Undersized
Width 2 1/4"
Width Tolerance -0.005"
Yield Strength 54000 psi