FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Brinell Hardness | 95 |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 36" |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Aluminum |
| Mechanical Finish | Mill |
| Rockwell Hardness | Rockwell 60 |
| Shape | Sheet |
| Temper | T6 |
| Tensile Strength | 45000 psi |
| Thickness | 0.02" |
| Width | 12" |
| Yield Strength | 40000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.39 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Tensile Strength | Brinell Hardness | Yield Strength | Thickness | Rockwell Hardness | Temper | Mechanical Finish | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
20733_12_12 | 13000 psi | Brinell 23 | 4930 psi | 0.09" | - | H14 | Mill | 0" to +0.125" | €32.15 | |
![]() |
7128_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 0.063" | Rockwell B17 | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €14.13 | |
![]() |
8025_12_12 | 13000 psi | Brinell 23 | 4930 psi | 0.032" | - | H14 | Mill | 0" to +0.125" | €14.13 | |
![]() |
7125_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 0.032" | - | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €9.14 | |
![]() |
7126_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 1/25" | - | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €12.25 | |
![]() |
20731_12_12 | 13000 psi | Brinell 23 | 4930 psi | 1/25" | - | H14 | Mill | 0" to +0.125" | €15.05 | |
![]() |
7127_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 0.05" | - | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €15.05 |
Explore Products
- SMC VALVES MDBB40-175 Tie Rod Cylinder, 40 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- RIDGID 47078 Handgrip, 690I
- HAYWARD TB4P075SE
- DIXON CS300-9CS Crimp Sleeve, Carbon Steel, 3.813 Inch I.D., 3-45/64 to 3-48/64 Inch O.D.
- KEO 55354 Center Reamer 3 Flutes 120 Degree 3/4 Cobalt
- GRAINGER ZUSA731AMFS-36 Silicone Strip, Std, 3 x 10 Ft, 1/16 Inch Thickness, Red, Closed Cell, 1-Sided Adhesive
- APPLETON ELECTRIC U22W108 Control Station Enclosure, Polyester
Explore More
- KEYSHAFT
- Taps
- Noncontact Level Sensors
- Masonry Miscellaneous Tools
- Universal AC/DC Motors
- Door Knockers
- FABENCO RX Series Extended Coverage Bolt-on Self-Closing Industrial Safety Gates
- MEMPHIS GLOVE Cut Pro PU Work Gloves
- DMS Window Vests
- ANVIL AS687 Series Slotted U Supports
- GLOBE SCIENTIFIC Flange Plug Caps, For 16mm Tubes
- ZURN Pull Out Plug
- NOTRAX Niru Versa Runner 755 Series, Antifatigue Drainage Runner
- TENNSCO Q-Line Industrial Shelving
- HUGHES SAFETY Universal Safety Shower Sign
- PETERSEN PRODUCTS 138 Series Pipe Plug
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 17920_12_36 Aluminum Sheet, T6, 36 Inch Overall Length, Heat Treatable
€28.27 /unit



