FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Flexible Metal Hose Assembly |
| Dynamic Min. Bend Radius | 9" |
| Fitting Material | Stainless Steel |
| Fitting Material Grade | Grade 304 |
| Hose Cover Grade | Grade 316 |
| Hose Cover Material | Stainless Steel |
| Hose Fitting A Material | Stainless Steel |
| Hose Fitting A Material Grade | Grade 304 |
| Hose Fitting A Type | MNPT |
| Hose Fitting B Grade | Grade 304 |
| Hose Fitting B Material | Stainless Steel |
| Hose Fitting B Type | MNPT |
| Hose Fittings | 304 Stainless Steel MNPT x 304 Stainless Steel FNPT |
| Hose Fittings Material | Stainless Steel |
| Hose Fittings Material Grade | Grade 304 |
| Hose Fittings Type | MNPT x FNPT |
| Hose I.d. | 1" |
| Hose Length | 24" |
| Hose Tube Grade | Grade 316 |
| Hose Tube Material | Stainless Steel |
| Max. Working Pressure @ 70 Deg. F | 650 psi |
| Temp. Range | 1200°F |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.41 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Hose I.d. | Hose Length | Max. Working Pressure @ 70 Deg. F | Temp. Range | Dynamic Min. Bend Radius | Hose Fitting B Material | Fitting Material | Hose Fitting A Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
24PL-CA11-0120-11C-11C | 1 1/2" | 12" | 531 psi | 1200°F | 11" | Stainless Steel | Stainless Steel | Stainless Steel | €214.18 | |
![]() |
24PL-CA11-0360-11B-11B | 1 1/2" | 36" | 531 psi | - | 11" | Stainless Steel | Stainless Steel | Stainless Steel | €260.13 | |
![]() |
24PL-CA11-0240-11D-38D | 1 1/2" | 24" | 300 psi | - | 11" | Malleable Iron | Carbon Steel, Malleable Iron | Carbon Steel | €207.63 | |
![]() |
24PL-CA11-0360-11D-38D | 1 1/2" | 36" | 300 psi | - | 11" | Malleable Iron | Carbon Steel, Malleable Iron | Carbon Steel | €246.37 | |
![]() |
24PL-CA11-0360-11C-11C | 1 1/2" | 36" | 531 psi | - | 11" | Stainless Steel | Stainless Steel | Stainless Steel | €301.55 | |
![]() |
24PL-CA11-0180-11D-11D | 1 1/2" | 18" | 531 psi | 850°F | 11" | Carbon Steel | Carbon Steel | Carbon Steel | €185.65 | |
![]() |
24PL-CA11-0240-11D-11D | 1 1/2" | 24" | 531 psi | - | 11" | Carbon Steel | Carbon Steel | Carbon Steel | €194.97 |
Explore Products
- SEALMASTER USRB5000-407-C
- SMC VALVES NCME106-0450 Round Body Cylinder, 1 1/16 Inch Size, Double Acting
- APPROVED VENDOR U12950.037.0002 Hex Locknut, 3/8 In - 24 Thread Size, Top Lock Distorted Thread, 9/16 In Hex Wd.
- PROTEKTIVE PAK D3779 Moisture Barrier Bag, Dri-Shield 3700, 178 x 229mm Size
- RIDGID 36248 500 UM Level, 5-Vial Ultra Mag Torp
- EATON C361FSC161 Fusible Flange Mounted Disconnect Switch With 4 Inch Handle, 600 VAC, 250 VDC, 30A
- HOFFMAN PPP116G 15112 Partial Subpanel, 1100 x 600, Fits 1400mm Size, Conductive, Steel
- MAXPURE TE2C6L1.5-PC Elbow Adapter, 316L Stainless Steel, Orbital Weld X Clamp, 1 1/2 Inch X 1 1/2 Inch Tube Od
Explore More
- KEYSHAFT
- Regenerative Blower Relief Valves
- Hydraulic Hose Sleeves
- High Bay Fluorescent Fixtures
- Power Energy Meters
- Specialty Switches
- DWYER INSTRUMENTS DM-1100 Series DigiMag Digital Differential Pressure Gages
- ANVIL AS300H Series Channel With Holes
- ANVIL AS923 Series 5-Hole Two Angle Connectors
- ALLEGRO SAFETY Confined Space Fans
- BRADY 1530 Series, Letter Label
- ADVANCE TABCO Bun Pan
- HONEYWELL LS Series General Purpose Limit Switches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 16PL-CA11-0240-11B-11B Flexible Metal Hose Assembly, 1 Inch Hose Inside Dia, 9 Inch Dynamic Min. Bend Radius
€147.28 /unit






