FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tubing |
| Autoclavable | Yes |
| Fitting Compatibility | Barbed |
| Inside Dia. | 0.188" |
| Inside Diameter | 3/16" |
| Length | 25 ft. |
| Material | Latex |
| Max. Operating Temp. | 150°F |
| Max. Pressure | 10 psi |
| Maximum Operating Pressure | 10 psi @ 70掳F |
| Outside Dia. | 0.438" |
| Outside Diameter | 7/16" |
| Overall Length | 25 ft. |
| Peristaltic Pump Compatible | No |
| Reinforcement | Non Reinforced |
| Resistance Properties | Wear Resistant |
| Standards | FDA |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.53 |
Product Variants
| Model | Inside Dia. | Outside Dia. | Clarity | Wall Thickness | Overall Length | Max. Operating Temp. | Application | Outside Diameter | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1529L-062125-10 | 0.062" | 1/8" | - | - | 10 ft. | 150°F | - | - | €24.79 | |
| ZUSA-HT-241 | 0.062" | 1/8" | Clear | 0.03" | 10 ft. | - | Air, Water | - | €26.38 | |
| 1529L-062125-20 | 0.062" | 1/8" | - | - | 20 ft. | 150°F | - | - | €49.79 | |
| 1529L-062125-25 | 0.062" | 1/8" | - | - | 25 ft. | 150°F | - | - | €62.20 | |
| ZUSA-HT-225 | 0.062" | 1/8" | Clear | 0.03" | 25 ft. | - | Air, Water | - | €52.62 | |
| 1529L-062125-50 | 0.062" | 1/8" | - | - | 50 ft. | 150°F | - | - | €107.94 | |
| ZUSA-HT-242 | 0.062" | 0.188" | Clear | 2/25" | 10 ft. | - | Air, Water | 3/16" | €37.02 |
Explore Products
- WEG 00118OT3E143T-S 12628413 General Purpose Motor, ODP RolLED Steel 143/5T Frame, 1 HP, 1455 RPM, 415 V
- GEARENCH FTS24L
- M. K. MORSE ZWEG083C58MAT-10 10-1/2 Band Saw Blade 1 Inch Width Bimetal
- TITAN FASTENERS DBD07104
- BALDOR / DODGE 244429 TAXD4 X 2 3/16 TAXD4 X 23/16 Speed Reducer Bushing
- MAIN FILTER INC. MF0193228 Hydraulic Filter, Wire Mesh, 125 Micron Rating, Viton Seal, 5.11 Inch Height
- GRAINGER ZPS60110F52 Socket Head Cap Screw, 10-32 Thread Size, Flanged Std, 3 5/8 In Lg., Fine, Plain, SS
Explore More
- KEYSHAFT
- Cell Phone Lockers
- Food Service Bags
- Polarized Safety Glasses
- Regenerative Desiccant Compressed Air Dryers
- Lighting Magnetic Contactors
- LOUISVILLE FS1300HD Series Fiberglass Step Ladders
- DWYER INSTRUMENTS DPG-200 Series Digital Pressure Gages
- FABENCO Z Series Self-Closing Safety Gates
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 1500 Gas Springs
- BALDOR / DODGE Split Tire, 50HCB, Elastomeric Couplings
- METRO Stationary Wire Shelving
- AMERICAN TORCH TIP Smith Cutting Tips, SC90 Style
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 1529L-187437-25 Tubing, Latex, 3/16 Inch Inside Dia, 7/16 Inch Outside Dia, 25 Ft Overall Length
€189.81 /unit

