Item: CP8WWMModel: 1525F10MM12MM1Cross Ref: 797MU2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tubing
Application Chemical, Petroleum
Autoclavable No
Color Black
Features Cable Jacketing, Seals Model Engine Exhaust
Fitting Compatibility Barbed
Flexibility Flexible
Food And Beverage Compatibility Non-Potable Water
For Environment Chemical, High Temperature
For Fluid Type Chemicals
For Location Outdoor
Hardness Shore A 75
Industry Application Petrochemical
Inside Dia. 10 mm
Length 10 ft.
Material FKM
Max. Operating Temp. 400°F
Max. Pressure 7 psi
Maximum Operating Pressure 7 psi @ 72°F
Min. Operating Temp. -40°F
Outside Dia. 12 mm
Overall Length 10 ft.
Peristaltic Pump Compatible No
Reinforcement Non Reinforced
Wall Thickness 1 mm