FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar |
| Fabrication | Cast |
| Grade | Grade 954 |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Material | Bronze |
| Material Grade | Grade 954 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Nominal Size | 1.75" x 36" |
| Nominal Size (wxl) | 1 3/4" x 36" |
| Overall Length | 36" |
| Overall Width | 1 3/4" |
| Rockwell Hardness | Rockwell B86 |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Astm B505 |
| Tensile Strength | 85000 psi |
| Thickness | 1/2" |
| Thickness Tolerance | +0.067" to +0.107" |
| Tolerance Rating | Oversized |
| Yield Strength | 32000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.92 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Thickness Tolerance | Yield Strength | Overall Length | Thickness | Overall Width | Rockwell Hardness | Grade | Tensile Strength | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 25163_36_0 | Not Rated | 20000 psi | 36" | 1 1/4" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €671.61 | |
| 25118_36_0 | Not Rated | 20000 psi | 36" | 5/8" | 1" | - | Grade 932 | 35000 psi | €372.32 | |
| 25145_36_0 | Not Rated | 20000 psi | 36" | 1" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €553.36 | |
| 25131_36_0 | Not Rated | 20000 psi | 36" | 3/4" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €426.31 | |
| 25105_36_0 | Not Rated | 20000 psi | 36" | 1/2" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €299.27 | |
| 25131_72_0 | Not Rated | 20000 psi | 6 ft. | 3/4" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €852.64 | |
| 25105_72_0 | Not Rated | 20000 psi | 6 ft. | 1/2" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €598.60 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR P3216HA Drill Bushing Type P Drill Size 6.1mm
- CALBOND PV0500LL18 Conduit Outlet Body, Ll Body, 1/2 Inch Trade Size, 2 Hubs, 5 Cu Inch Body Capacity
- SANDVIK COROMANT T200-XM100DF-3/8 C110 Tap, 3/8-24 Thread Size, 11/16 Inch Thread Length, 4 3/32 Inch Length, 3 Flutes
- JJ KELLER 300-ME Labor Law Poster Federal and State ME ENG 40Wx26 Inch Height
- EATON XTAE012B01PP40 Electronic Motor Starter, 12 A, 380 V 60 Hz, 1Nc, B Frame, 45 mm, 0.24-0.40 A
- ALEMITE 339734-075 Metering Plug.0046 Cu .075 Cc
- MORSE CUTTING TOOLS 91015 Cutting End Mill, 3/16 x 3/16 x 3/8 x 2 Inch Size, 4 Flute, Double End
Explore More
- KEYSHAFT
- Precision Screwdrivers
- Fire Hoses
- Food Storage Shelving
- Solid Boring Bars
- Fire Hose and Fire Extinguisher Accessories
- MOON AMERICAN Female Dry Hydrants, With 90 Deg. Elbow
- LOC-LINE NPT Connectors
- JOHN GUEST Union Elbows, Polypropylene Black
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheet, Cryo, 9.5 mm Dots
- KLEIN TOOLS Pole Climbers
- COOPER B-LINE Meter Mains With Safety Socket Bypass
- NOBLES Power Cords
- AMETEK LAMB Premier Platform Brushed Motor, 8.4 Frame Size, Tangential, 1 Stage
- WATTS LFTWH Series Tankless Water Heater Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 14309_36_0 Bronze Rectangular Bar, 1 3/4 Inch X 36 Inch Nominal Size
€327.93 /unit
