FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Flexible Metal Hose Assembly |
| Dynamic Min. Bend Radius | 8" |
| Fitting Material | Carbon Steel, Malleable Iron |
| Hose Cover Grade | Grade 316 |
| Hose Cover Material | Stainless Steel |
| Hose Fitting A Material | Carbon Steel |
| Hose Fitting A Type | MNPT |
| Hose Fitting B Material | Malleable Iron |
| Hose Fitting B Type | FNPT |
| Hose Fitting Material | Carbon Steel, Iron |
| Hose Fitting Type | MNPT |
| Hose Fittings | Carbon Steel MNPT x Malleable Iron |
| Hose I.d. | 3/4" |
| Hose Length | 18" |
| Hose Tube Grade | Grade 316 |
| Hose Tube Material | Stainless Steel |
| Max. Working Pressure @ 70 Deg. F | 300 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.08 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Hose I.d. | Hose Length | Max. Working Pressure @ 70 Deg. F | Temp. Range | Dynamic Min. Bend Radius | Hose Fitting B Material | Fitting Material | Hose Fitting A Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
24PL-CA11-0120-11C-11C | 1 1/2" | 12" | 531 psi | 1200°F | 11" | Stainless Steel | Stainless Steel | Stainless Steel | €214.18 | |
![]() |
24PL-CA11-0360-11B-11B | 1 1/2" | 36" | 531 psi | - | 11" | Stainless Steel | Stainless Steel | Stainless Steel | €260.13 | |
![]() |
24PL-CA11-0240-11D-38D | 1 1/2" | 24" | 300 psi | - | 11" | Malleable Iron | Carbon Steel, Malleable Iron | Carbon Steel | €207.63 | |
![]() |
24PL-CA11-0360-11D-38D | 1 1/2" | 36" | 300 psi | - | 11" | Malleable Iron | Carbon Steel, Malleable Iron | Carbon Steel | €246.37 | |
![]() |
24PL-CA11-0360-11C-11C | 1 1/2" | 36" | 531 psi | - | 11" | Stainless Steel | Stainless Steel | Stainless Steel | €301.55 | |
![]() |
24PL-CA11-0180-11D-11D | 1 1/2" | 18" | 531 psi | 850°F | 11" | Carbon Steel | Carbon Steel | Carbon Steel | €185.65 | |
![]() |
24PL-CA11-0240-11D-11D | 1 1/2" | 24" | 531 psi | - | 11" | Carbon Steel | Carbon Steel | Carbon Steel | €194.97 |
Explore Products
- ABUS 300/100 Slide Bolt Hasp Fixed Hardened Steel
- PARKER PD361-6 Nipple, Male Straight Thread, 1/8 Inch, Brass
- MAIN FILTER INC. MF0899578 PI2108PS3 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Seal, 6.77 Inch Height
- PROCON 103S100F11FB Rotary Vane Pump, Stainless Steel, 100 GPH, EPDM/Nitrile, External Adjust
- SUPCO HMZ18H424ZMO
- MACROMATIC TR-51726-16 Time Delay Relay, 12 VDC, 10A
- TEADIT CGR1572.116.1.300 Ring Cut Gasket, Tealon 1572 SAN, 1/16 Inch Thickness, 1 Inch Size, 300# Class
- MARTIN SPROCKET PB8MX22S36 Sprocket, 2.143 Inch Max Bore, 22 Teeth, 2.206 Inch Pitch Dia., Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Internal Rotary Broaches
- Central Equipment Accessories
- Test Leads
- Soil Testing Penetrometers
- Cable Support Grips
- PS DOORS Access Hatches
- PS DOORS EdgeHalt Posi Stop Ladder Safety Gates
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Media Bottles
- MUELLER INDUSTRIES SPECIALTY Double Disc Check Valve
- BEL-ART - SCIENCEWARE Spinpak Stirring Bar
- ANVIL XH 45 Deg. Street Elbows
- CONDOR Goatskin Leather Tan Driver Gloves
- MERIT BRASS X117 Square Head Plugs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 12PL-CA11-0180-11D-38D Flexible Metal Hose Assembly, 3/4 Inch Hose Inside Dia, 8 Inch Dynamic Min. Bend Radius
€115.64 /unit





