FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 220 to 255 |
| Grade | Grade D2 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Air Hardened |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 36" |
| Length Tolerance | +0.25" to +0.5" |
| Material | Tool Steel |
| Mechanical Finish | Precision Ground |
| Rockwell Hardness | Rockwell B97 to B102 |
| Shape | Rectangular Bar |
| Tensile Strength | 110000 psi |
| Thickness Tolerance | -0.001" to +0.001" |
| Tolerance Rating | Standard |
| Width | 1/2" |
| Width Tolerance | -0.005" to +0.005" |
| Yield Strength | 68000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.22 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Yield Strength | Shape | Grade | Tensile Strength | Rockwell Hardness | Mechanical Finish | Length Tolerance | Tolerance Rating | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11194_18_0 | 53000 psi | Rectangular Bar | Grade S7 | 97000 psi | Rockwell B90 To B97 | Precision Ground | +0.125" to +0.25" | Oversized | €139.10 | |
| 11189_36_0 | 53000 psi | Rectangular Bar | Grade S7 | 97000 psi | Rockwell B90 To B97 | Precision Ground | +0.25" to +0.5" | Oversized | €113.55 | |
| 11196_18_0 | 53000 psi | Rectangular Bar | Grade S7 | 97000 psi | Rockwell B90 To B97 | Precision Ground | +0.125" to +0.25" | Oversized | €198.55 | |
| 11197_36_0 | 53000 psi | Rectangular Bar | Grade S7 | 97000 psi | Rockwell B90 To B97 | Precision Ground | +0.25" to +0.5" | Oversized | €430.88 | |
| 11193_18_0 | 53000 psi | Rectangular Bar | Grade S7 | 97000 psi | Rockwell B90 To B97 | Precision Ground | +0.125" to +0.25" | Oversized | €116.99 | |
| 11195_18_0 | 53000 psi | Rectangular Bar | Grade S7 | 97000 psi | Rockwell B90 To B97 | Precision Ground | +0.125" to +0.25" | Oversized | €155.90 | |
| 11191_36_0 | 53000 psi | Rectangular Bar | Grade S7 | 97000 psi | Rockwell B90 To B97 | Precision Ground | +0.25" to +0.5" | Oversized | €149.40 |
Explore Products
- UNISTRUT P1075GR Channel Support Bracket, Perma Green
- EATON 810K12910 AC/DC Rated Illuminated Pushbutton Switch, DPDT Contact, Gold Plated Contact
- REGAL 027286AS85 Extension Hand Tap, M14 x 2 Size, D7 Limit, 4 Flutes, Plug, Stainless Steel, TiCN Coating
- EATON E26XWWLX3W-V5 Assembled Stacklight, 240 V, Xenon Flasher Lamp, 1 Light, Green, 20000 Hr Life
- ZOELLER 451-0008 Submersible Water Turbine Pump, Potable, 4 Inch, 5 GPM, 0.75 HP, 230V, 1PH, 2-Wire
- SMC VALVES ISE75-02-27 Pressure Switch, 1/4 Inch Port Size
- EATON MD11E85 Drive Isolation Transformer, 3-Phase, PV 208V, SV 230Y/133V, 11 KVA, Al Coil, Frame 912B
- APPLETON ELECTRIC IMLLEDW22P5BUF Lighting Fixture, Lumen 2000
Explore More
- KEYSHAFT
- PAPR
- Barbed Tube Fittings
- Tachometers
- Cork Roll Stock
- Foam Rings
- AKRO-MILS 30237 Akrobins Plastic Storage Bins
- CONDOR Premium Work Gloves
- LOC-LINE Acid Resistant Flare Nozzles
- FACOM 287B Roller Type Stud Drivers
- TYGON 2001 Chemical Resistant Pump Tubings
- GORLITZ End Plates
- PASS AND SEYMOUR Adorne Series Paddle Fan Speed Controls
- AKRO-MILS Akrobins Series Black Length Dividers
- DEWALT Diamond Segment Grinding Wheels
- SIOUX CHIEF Supply Tubes, Lav & Sink, PEX
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 11721_36_0 Tool Steel Rectangular Bar, 0.09375 Inch Thick, +/-0.001 Inch Tolerence
€88.37 /unit

