FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 409 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Grade | Grade 1075 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Spring Tempered |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 5 ft. |
| Machinability | Not Rated |
| Material | Carbon Steel |
| Material Grade | Grade 1075 |
| Overall Length | 5 ft. |
| Overall Width | 3" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 409 To 442 |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Astm A684 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | Not Rated |
| Thickness Tolerance | -0.002" to +0.002" |
| Tolerance Rating | Standard |
| Width | 3" |
| Width Tolerance | -0.125" to +0.125" |
| Yield Strength | Not Rated |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.42 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Fabrication | Shape | Yield Strength | Tensile Strength | Finish | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
LC1161124 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €41.81 | |
![]() |
LC116124 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €22.31 | |
![]() |
LC11634 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €75.45 | |
![]() |
LC116344 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €26.99 | |
![]() |
11646_24_0 | Cold Finished | Rectangular Bar | 53700 psi | 63800 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €54.21 | |
![]() |
11644_24_0 | Cold Finished | Rectangular Bar | 53700 psi | 63800 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €41.32 | |
![]() |
11642_24_0 | Cold Finished | Rectangular Bar | 53700 psi | 63800 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €28.74 |
Explore Products
- MORSE CUTTING TOOLS 29577 Chucking Reamer, 0.367 Inch Dia., 6 Flute, Round Shank, Hss, 7 Inch Length
- BALDOR / DODGE 23A20L56SL414FH TIGEAR-2 RED-External Shaft Flange Holes
- VERMONT GAGE 141161970 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.6197 Inch Size
- TSUBAKI RS12-1B60F-2
- APPROVED VENDOR T4BNE17 Nipple Pipe Size 3/4 Inch Length 12
- TB WOODS V903-Y002
- CALDWELL F-35 Steel Beam Grab 35 Tons
- VERMONT GAGE 141170370 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.7037 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Flexible Hose Systems
- Strut Channel Accessories
- Convolute Non-Woven Wheels
- Float Balls
- AKRO-MILS 30250 Akrobins Plastic Storage Bins
- OIL SAFE Mobile Suction Hose Drain Carts
- RINGERS GLOVES Heavy Duty Oil Resistant Grip Impact Gloves
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 2, Mesh Polyester, Zipper, Lime
- MOON AMERICAN Male Dry Hydrants, With 45 Deg. Elbow
- NEWSTRIPE Mid-Size Commercial Compactor
- PARKER Plus Series, Replacement Element
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Filters, Wire Mesh, 238 Micron, Guarnital Seal
- GROVE GEAR NH Series, BMQ-L Style, 830 Size, Ironman Narrow Housing Worm Gear Reducers
- MITUTOYO 133 Series Tubular Inside Micrometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 1074/1075 SpS0.062x3x601 Rectangular Bar, 1075 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.062 Inch Thick, 3 Inch X 5 Feet Nominal Size
€114.88 /unit




