GOODYEAR ENGINEERED PRODUCTS GTR-48G-14M-20 Falcon Sprocket 48 Teeth 14mm Pitch 20 W | AD2GPH 3PDY7
GOODYEAR ENGINEERED PRODUCTS GTR-48G-14M-20 Falcon Sprocket 48 Teeth 14mm Pitch 20 W
Item: AD2GPHModel: GTR-48G-14M-20Cross Ref: 3PDY7
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Sprocket
Bore Type Taper Lock Bushing
Bushing Required 3020
Face Width 1.36"
Flange Type With Flanges
For Belt Series Poly Chain Gt Carbon
For Belt Trade Size Carbon
For Belt Width 20 mm
For Bushing Size 3020
For Bushing Type Taper Lock
For Use With Conti Synchrochain Carbon Or Falcon PD Belts
Length Through Bore 2"
Material Cast Iron
Material Fabrication Cast
No. Of Teeth 48
Number Of Flanges 2
Number Of Grooves 48
Outside Dia. 211.1 mm
Outside Diameter 8.941"
Overall Width 2"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 213.9 mm
Pitch Diameter 8.421"
Type Falcon
Width 2 mm