GENERAL ELECTRIC FBH36TE100R Circuit Breaker 100a 3p 347/600vac Lug | AE8DRK 6CNL4
GENERAL ELECTRIC FBH36TE100R Circuit Breaker 100a 3p 347/600vac Lug
Item: AE8DRKModel: FBH36TE100RCross Ref: 6CNL4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Air @ 600v Ac 35 kA
Amps 100A
Dc Voltage Rating Not Rated
Depth 3.88"
For Use With Ge Panelboards
Frame Size 100A/FB
Height 6.45"
Instantaneous Trip Fixed
Max. Air Rating 100kA
Max. Air Rating 200 kA At 240V AC
Max. Wire Size 1/0 AWG
Min. Wire Size 4 AWG
Trip Type Thermal Magnetic
Width 4.11"