GENERAL ELECTRIC FBH26TE090R Circuit Breaker 90a 2p 347/600vac Lug | AE8DQV 6CNK0
GENERAL ELECTRIC FBH26TE090R Circuit Breaker 90a 2p 347/600vac Lug
Item: AE8DQVModel: FBH26TE090RCross Ref: 6CNK0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Air @ 600v Ac 35 kA
Amps 90A
Dc Voltage Rating Not Rated
Depth 3.88"
For Use With Ge Panelboards
Frame Size 100A/FB
Height 6.45"
Instantaneous Trip Fixed
Max. Air Rating 100kA
Max. Air Rating 200 kA At 240V AC
Max. Wire Size 1/0 AWG
Min. Wire Size 4 AWG
Trip Type Thermal Magnetic
Width 2.74"