GENERAL ELECTRIC FBH16TE100R Circuit Breaker 100a 1p 347/600vac Lug | AE8FTB 6CYX1
GENERAL ELECTRIC FBH16TE100R Circuit Breaker 100a 1p 347/600vac Lug
Item: AE8FTBModel: FBH16TE100RCross Ref: 6CYX1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Air @ 277v Ac 100 kA
Amps 100A
Dc Voltage Rating Not Rated
Depth 3.88"
For Use With Ge Panelboards
Frame Size 100A/FB
Height 6.45"
Max. Wire Size 1/0 AWG
Min. Wire Size 4 AWG