GATES TP5740-14MGT-85 Dual Timing Belt, 14mm Pitch, 85mm Width
5740 mm
85 mm
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Notched |
| Belt Height | 0.59" |
| Belt Section | 14m |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Material | Neoprene |
| Min. Pulley Dia. | 104.16 mm |
| No. Of Teeth | 410 |
| No. Of Toothed Sides | 2 |
| Overall Length | 5740 mm |
| Pitch | 0.551" |
| Pitch Length | 225.98" |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section Size | 14M |
| Series | 9232 Series |
| Sided | Double Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Temp. Range | -30°F to +180°F |
| Tooth Profile | Curved |
| Width | 3.346" |