GATES TP4400-8MGT-30 Dual Timing Belt, 8mm Pitch, 30mm Width
4400 mm
30 mm
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Notched |
| Belt Height | 0.31" |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Length | 4400 mm |
| Material | Neoprene |
| Min. Pulley Dia. | 59.74 mm |
| No. Of Teeth | 550 |
| No. Of Toothed Sides | 2 |
| Pitch | 0.315" |
| Pitch Length | 173.23" |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section Size | 8M |
| Series | 9232 Series |
| Sided | Double Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Temp. Range | -30°F to +180°F |
| Tooth Profile | Curved |
| Width | 1.181" |