FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Notched |
| Belt Height | 0.2" |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 212°F |
| Min. Temp. | -22°F |
| No. Of Teeth | 254 |
| Pitch | 0.197" |
| Pitch Length | 50" |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section Size | 5M |
| Series | 9252 Series |
| Sided | Double Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Tooth Profile | HTD |
| Width | 123/125" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.14 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch | Pitch Length | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| TP2525-5M-09 | 0.197" | 99.41" | Neoprene | - | RFQ
|
| TP1195-5M-09 | 1/5" | 47.05" | Neoprene | €60.22 | RFQ
|
| TP400-5M-09 | - | - | - | €40.87 | RFQ
|
| TP600-5M-09 | - | - | - | €46.68 | |
| TP475-5M-15 | - | - | - | €64.04 | |
| TP850-5M-15 | 0.197" | 33.46" | Neoprene | €80.02 | RFQ
|
| TP5MR-1050-15 | - | - | - | €108.82 |
Explore Products
- TITAN FASTENERS ZLB868
- EATON DEM362FDJA Safety Switch With Load Side Voltage Indicator, Double Door Fusible, 600 VAC, 60A, 3P
- J.W. WINCO 638-32-3/8X16-74-NI Leveling Foot, Stainless Steel, 3/8 Inch-16, 1.26 Inch Size Base Dia
- BROWNING 1064526 23V450SH V-Belt Sheave, Multiple, Bushed Bore, 2 Groove, Cast Iron, 4-1/2 in OD, 1/2 to 1-5/8 in Bore Dia, 4.45 in Pitch Dia, SH Bushing Type
- MAIN FILTER INC. MF0492144 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 25.78 Inch Height
- VIKAN 6981MD4 Small Blade Shovel 14w x 38l Modern Design Red
- SLOAN 3870709 Sink, 3 Stations
Explore More
- KEYSHAFT
- Workbenches
- Electrical Glove Accessories
- Grease Fittings
- Cylinder Lift Trucks
- Link Filters
- DESTACO 460/480 Series Squeeze Action Plier Clamps
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL CarbonX Pants Black
- LOUISVILLE L-2032 Series Aluminum Sawhorse Scaffolds
- TEMPCO Low Density Cartridge Heaters
- ANVIL AS711 Series Z Supports
- STANLEY Socket Adapter
- WALTER TOOLS F4153 Slot Milling Cutter
- VESTIL LWS Series Rubber Wheel Chocks
- CHICAGO FAUCETS Faucets
- SEALMASTER TM/TM-N Series Male Rod Ends
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES TP1270-5M-25 Dual Timing Belt, 5mm Pitch, 25mm Width
€186.35 /unit
