FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Notched |
| Belt Height | 0.31" |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Length | 1224 mm |
| Material | Neoprene |
| Min. Pulley Dia. | 59.74 mm |
| No. Of Teeth | 153 |
| Pitch | 0.315" |
| Pitch Length | 48.19" |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section Size | 8M |
| Series | 9232 Series |
| Sided | Double Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Temp. Range | -30°F to +180°F |
| Tooth Profile | Curved |
| Width | 1.181" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.27 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Number Of Teeth | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TP2000-8MGT-20 | Polychloroprene | - | - | 250 | €213.48 | RFQ
|
| TP2800-8MGT-50 | Polychloroprene | - | - | 350 | €696.45 | RFQ
|
| TP3280-8MGT-20 | Polychloroprene | - | - | 410 | €330.69 | RFQ
|
| TP1600-8MGT-20 | Neoprene | 0.315" | 62.99" | - | €177.05 | RFQ
|
| TP3600-8MGT-50 | Neoprene | 0.315" | 141.73" | - | €884.04 | RFQ
|
| TP3600-8MGT-85 | Neoprene | 0.315" | 141.73" | - | €1,520.04 | RFQ
|
| TP3280-8MGT-30 | Neoprene | 8 mm | - | - | €469.51 | RFQ
|
Explore Products
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS IG5362OSA Duplex Receptacle, 20A 125V, Orange, With Light And Alarm
- GRAINGER BULK-RS-S40-658 Silicone Roll, 36 Inch X 40 Ft, 0.1875 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Red, Smooth
- EATON JD3125CA02S30 Molded Case Circuit Breaker, J-Frame, Jd Type, 3-Pole, 125A, 600 Vac, Copper
- GRAINGER BULK-RS-N90-80 Neoprene Roll, 36 Inch X 20 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 90A, Plain Backing, Black, Smooth
- BEHRINGER SYSTEMS SX1025-SP BEHRINGER PIPE SYSTEMS SX1025-SP
- EATON 9-585-5 Type S Replacement Magnetic Coil, 380 Vac, 50 Hz
- OSG 8315649 Extension Tap, M10x1.25 Thread Size, 24 mm Thread Lg, 150 mm Overall Lg, Right Hand
Explore More
- KEYSHAFT
- Circulator Pumps
- Boltless Shelving
- Raceways
- Handrail Brackets
- Rod Hangers
- HELICOIL Spiral Flute Plug Taps, UNF, 2B
- MEMPHIS GLOVE Leather Driver Work Gloves, Watch Your Hands Logo
- DMS HICS 2014 Hospital Incident Command Vest Kits
- TURTLESKIN SBL-DG2 Plus Cut Resistant Sleeves
- VIBCO BBS Series Silent Pneumatic Turbine Vibrators
- E JAMES & CO Rubber Roll, SBR/Gum
- QORPAK Closure 8mm
- PASS AND SEYMOUR Trademaster Series Three Way Combination Switches
- SPEARS VALVES Labwaste CPVC P706X P Traps, Hub x Hub
- DAYTON Pump Housings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES TP1224-8MGT-30 Dual Timing Belt, 8mm Pitch, 30mm Width
€245.64 /unit
