FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Color | White |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 15.91 mm |
| No. Of Teeth | 10 |
| Overall Length | 60m |
| Pitch | 5 mm |
| Reinforced Material | Steel |
| Series | 7787 Series |
| Temp. Range | -5°C to +70°C |
| Tooth Profile | T |
| Type | Long Length |
| Width | 20 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Top Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 7435 | - | - | - | 0.41" | €44.28 | RFQ
|
| 14MGT-1960-20 | Polyurethane | 69/125" | 77.17" | - | - | RFQ
|
| 4326-14MGT-55 | Neoprene | 14 mm | - | - | €897.46 | RFQ
|
| 1584-8MGT-50 | Neoprene | 8 mm | - | - | €167.42 | RFQ
|
| T5-100-60M-LLUSHBNT | Polyurethane | 5 mm | - | - | €203.92 | |
| T5-75-30M-LLUKNB | Polyurethane | 5 mm | - | - | €143.29 | |
| XL-075-200-LLUS | Polyurethane | 1/5" | - | - | €15.33 | RFQ
|
Explore Products
- T&S B-0113-M Pre-Rinse Faucet, Spring Action, Single Hole Base, 18 Inch Flex Lines
- GROVE GEAR EL8320554.27 EL-HMQ832-40-H_-180-27 Worm Reducer, 40:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.688 Inch O.D, Aluminum
- REGAL 015904AS25 Extension Pipe Tap, 1/8-27 Size, 4 Flutes, Plug Taper Pipe, 4 Inch Length With Tin Coating
- YANKEE 335-0.0595 Reamer Production L Reamer 0.0595 In
- ADAPT-ALL SS9005-24-24 Straight Fitting, 1 7/8-12 JIC Side 1, 1 1/2-11 BSPP Side 2, Stainless Steel
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND X2400-125 Gas Spring, Heavy Duty Nitrogen, Carbon Steel, M6 Rod Thread Size, 4.93 Inch Size Stroke
- SANDUSKY LEE WA21301230-09 Wall Mount Cabinet Welded Black
- HUMBOLDT H-4185.5F Horizontal Sample Ejector, 220V, 50Hz
Explore More
- KEYSHAFT
- Pneumatic Check Valves
- Raceway Fitting Accessories
- Force Gauge Accessories
- Locking Helical Inserts
- Cable Cutters
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 6100 Series Metric Gasket Cutter Kits
- NORTH BY HONEYWELL Chemsoft CE Disposable Gloves, Nitrile
- KRYTOX GPL 105 Series General Purpose Oil
- ELVEX Full Magnifying Protective Eyewears
- PROTO Structural Open End Wrench
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 Fitting Unions 2000, Socket x Spigot FKM O-Ring
- CONDOR Electrical Gloves Protector, Beige/Orange/Green
- CASH VALVE Body Assemblies
- STARRETT-UK Carbide CT High Performance Triple Chip Tungsten Hole Saws
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES T5-20-60M-LLUSNT Synchronous & Timing Belt
€53.31 /unit
