GATES 1584-8MGT-50 Synchronous & Timing Belt
€167.42 /unit
This product can only be shipped in multiples of 2Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Smooth |
| Belt Height | 0.22" |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 248°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| No. Of Teeth | 198 |
| Pitch | 8 mm |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section Size | 8M |
| Series | 9356 Series |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | Yes |
| Tooth Height | 0.13" |
| Tooth Profile | GT |
| Width | 1.97" , 50 mm |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Top Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 7435 | - | - | - | 0.41" | €44.28 | RFQ
|
| 14MGT-1960-20 | Polyurethane | 69/125" | 77.17" | - | - | RFQ
|
| 4326-14MGT-55 | Neoprene | 14 mm | - | - | €897.46 | RFQ
|
| T5-100-60M-LLUSHBNT | Polyurethane | 5 mm | - | - | €203.92 | |
| T5-75-30M-LLUKNB | Polyurethane | 5 mm | - | - | €143.29 | |
| XL-075-200-LLUS | Polyurethane | 1/5" | - | - | €15.33 | RFQ
|
| XL-037-100-LLUSNT | Polyurethane | 1/5" | - | - | €9.53 | RFQ
|
Explore Products
- EATON 643PMURN Low Voltage Round Standard Duty Fixed Capacitor Bank, 6 KVA, 480 VAC, 7.2A, Steel
- 80/20 40-4307-BLACK Black 40 S 2 Hole Joining Strip
- WINSMITH E35MSFS33320D4 Gear Reducer, 180TC Input Flange, Hollow Bore
- VOLLRATH 30063 Perforated Pan Full-size 21 Qt.
- BOSTON GEAR 727.51.5151 Shaft Couplings and Collar
- ANVIL 0361180102 Reducing Coupling, Forged Steel, Threaded, Size (a) 3", Size (b) 1 1/4"
- DAYTON 30YN83 Drum Rack Stackable For 2 Steel Drums
Explore More
- KEYSHAFT
- Fan and Limit Controls
- Fuse Kits
- Antistatic Heel Ground Assembly
- Spill Berms
- Insulated Hand Ratchets
- REVCOR Propeller, 12 inch
- VERMONT AMERICAN High Carbon Steel Metric Taps
- LOUISVILLE FS1300HD Series Fiberglass Step Ladders
- WHIZARD Handguard II Cut Resistant Gloves
- TSUBAKI Sprocket # 40
- HOWARD LEIGHT Laser Lite Disposable Earplugs
- EATON Harmonic Correction Units
- KELCH Plugs
- DUFF-NORTON 5000 Series Rotary Joint Elbows
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 1584-8MGT-50 Synchronous & Timing Belt
€167.42 /unit
