FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Color | White |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 15.91 mm |
| No. Of Teeth | 10 |
| Overall Length | 30m |
| Pitch | 5 mm |
| Reinforced Material | Kevlar |
| Series | 7787 Series |
| Temp. Range | -5°C to +70°C |
| Tooth Profile | T |
| Type | Long Length |
| Width | 15 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Top Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 7435 | - | - | - | 0.41" | €44.28 | RFQ
|
| 14MGT-1960-20 | Polyurethane | 69/125" | 77.17" | - | - | RFQ
|
| 4326-14MGT-55 | Neoprene | 14 mm | - | - | €897.46 | RFQ
|
| 1584-8MGT-50 | Neoprene | 8 mm | - | - | €167.42 | RFQ
|
| T5-100-60M-LLUSHBNT | Polyurethane | 5 mm | - | - | €203.92 | |
| T5-75-30M-LLUKNB | Polyurethane | 5 mm | - | - | €143.29 | |
| XL-075-200-LLUS | Polyurethane | 1/5" | - | - | €15.33 | RFQ
|
Explore Products
- APPROVED VENDOR M37320.100.0001 Lock Washer, M10 Fits Bolt Size, Internal Tooth Lock, 18 mm O.D., Furnace Blk
- BALDOR / DODGE VD35Q15L14 TIGEAR-2 Reducer With Base
- SPEEDAIRE 5VCW4 Air Cylinder, 4 Inch Bore Dia, 28 1/2 Inch Stroke, 3/8 Inch Npt Port Size
- GROVE GEAR GRG8320025.00 GRG-BM832-10-L-56 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Cast Iron
- WEG APP30-13 10211997 Legend Plate Holder Set, Raise Engraving, Black Engraving Side
- BANNER STAKES PL4006 Plus Barricade Yellow Out Of Service
- ESAB 152JF52 TIG Welding Rod, Low-Alloy Steel, 1/8 Inch x 36 Inch, 10 lb
- INGERSOLL-RAND 20826
Explore More
- KEYSHAFT
- A/C Refrigeration Accessories
- Safety Relays
- Regenerative Blower Inlet Filters
- Door Knob Wall Guards
- Knockout Bushings
- DESTACO 640 Series Straight Line Action Clamps
- ANSELL 87-208 Alphatec Pink Chemical Resistant Gloves
- VIEGA PROPRESS Dielectric Union Zero Lead Bronze Press x FNPT
- TEMPCO SMPR Series Reflectors
- MUELLER INDUSTRIES 303AT Silent Check Valves
- APPROVED VENDOR Reducing Coupling
- EATON Molded Case Circuit Breaker Magnetic Trips
- DESTACO TP Series Tool Changers
- DIXON H-BOP Series Blowout Preventer Safety Female Couplers
- LEGRIS 3129 Series Extended Male Elbows
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES T5-15-30M-LLUKHBNB Synchronous & Timing Belt
€46.15 /unit
