FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Color | White |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 95.5 mm |
| No. Of Teeth | 15 |
| Overall Length | 50m |
| Pitch | 20 mm |
| Reinforced Material | Steel |
| Series | 7787 Series |
| Temp. Range | -5°C to +70°C |
| Tooth Profile | T |
| Type | Long Length |
| Width | 75 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.54 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Top Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 7435 | - | - | - | 0.41" | €44.28 | RFQ
|
| 14MGT-1960-20 | Polyurethane | 69/125" | 77.17" | - | - | RFQ
|
| 4326-14MGT-55 | Neoprene | 14 mm | - | - | €897.46 | RFQ
|
| 1584-8MGT-50 | Neoprene | 8 mm | - | - | €167.42 | RFQ
|
| T5-100-60M-LLUSHBNT | Polyurethane | 5 mm | - | - | €203.92 | |
| T5-75-30M-LLUKNB | Polyurethane | 5 mm | - | - | €143.29 | |
| XL-075-200-LLUS | Polyurethane | 1/5" | - | - | €15.33 | RFQ
|
Explore Products
- SLOAN 3365407
- SMC VALVES VQZ3251-3L1 Valve, 4/5 Port Size
- RIDGID 44910 Adapter Pawl
- BOSTON GEAR RBA2CU-RG Electric Motor
- SPEARS VALVES P503-080C Body Combination Wye, 1/8 Bend, 2 Piece, Hub x Hub x Hub, 8 Size, CPVC
- GRAPHIC CONTROLS Chart 420 Circular Paper Chart, 8 Inch Chart Dia, 0 to 10
- B & P MANUFACTURING A137
- SLOAN 3912932 ROYAL 190-1.5-8-3/4-LDIM Urinal Flushometer, Manual, 1.5 gpf, RB Finish, Rear Spud, Single Flush, 8.75 Inch Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Bench Vises
- Sink Accessories
- Limit Switch Receptacle
- Hazardous Location Lighting Accessories
- Hidden Barrel Hinges
- KRYTOX GPL 107 Series General Purpose Oil
- NEWSTRIPE ProLine Field Layout Systems
- DESTACO 385-L Series Pull Action Latch Clamps
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X500 Gas Springs
- MAYHEW TOOLS Handguarded Cold Chisels
- BRADY Ball Valve Lockout, Polypropylene
- IGUS Sleeve Bearing 3/8 inch
- DIXON Wall Hydrant Back Outlets
- SPEARS VALVES CPVC Y Check Valves, True Union Socket Ends, FKM
- BALDOR / DODGE D-LOK Series Ball Bearings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES T20-75-50M-LLUSNB Synchronous & Timing Belt
€217.78 /unit
