GATES T10-630-16 Square Tooth Timing Belt
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Smooth |
| Color | Blue |
| Core Cord | Steel |
| End | Endless |
| Material | Polyurethane |
| No. Of Teeth | 63 |
| Number Of Teeth | 63 |
| Overall Length | 630 mm |
| Pitch | 10 mm |
| Reinforced Material | Steel |
| Section Size | T10 |
| Series | 7762 Series |
| Sided | Single Sided |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Teeth Location - Timing Belts | Single Sided |
| Temp. Range | -22°F to +176°F |
| Tooth Profile | T |
| Type | Metric T |
| Width | 0.63" , 16 mm |
Product Variants
| Model | Number Of Teeth | Material | Pitch | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| T10-1320-32 | 132 | Polyurethane | 10 mm | - | RFQ
|
| T10-560-50 | - | Polyurethane | 10 mm | - | RFQ
|
| T10-780-25 | - | Polyurethane | 10 mm | - | RFQ
|
| T10-410-16 | - | Polyurethane | 10 mm | - | RFQ
|
| T10-440-25 | 44 | Polyurethane | 10 mm | - | RFQ
|
| T10-500-16 | - | Polyurethane | 10 mm | - | RFQ
|
| T10-500-25 | - | Polyurethane | 10 mm | - | RFQ
|
Explore Products
- SMC VALVES AR30-02BG-A Regulator, 1/4 Inch Modular
- REGAL 091243PS Setting Plug Gage, #1/2-20 UNF, Not Go Member 3A, Bright
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND ASL022035 Compression Spring, 47.1 N/Mm Stiffness Rate, 149 lbf Load Capacity, Chrome Silicone
- WEG 00718ES3E90LSAL Electric Motor, 7.5Hp, 1800 Rpm
- ALTRONIX ALTV1224CCB CCTV Power Supply, 16 PTC Outputs, 8 at 12VDC and 8 at 24VAC,7A, 115VAC
- SPEARS VALVES 752321-020 Wafer Butterfly Valve, EPDM Gear Operator, 2 Size, PVC
- APOLLO VALVES 961082448 Ball Valve, 2 Inch Size, Stainless Steel, Unibody, Graphite
Explore More
- KEYSHAFT
- Bin Cabinets
- Dual Pressure Controls
- Mud and Paint Mixer Attachments
- Pipe Insulation Wrap
- Air Line Lockout Valves
- IRONCLAD Pro Gloves
- KEO Combined Drills And Countersinks, Bell Type, 60 Degrees Countersink Angle
- KEO Woodruff Keyseat Cutter Sets
- ANVIL AS604 Series 2-Hole Corner Angle
- APPROVED VENDOR Low Lead Brass Compression Coupling
- NOTRAX Diamond Plate Runner 737 Series, Antislip Floor Mat
- EATON FF1994T Series Union Adapters
- WEATHER GUARD Itemizer Drawer Unit
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES T10-630-16 Square Tooth Timing Belt
