GATES T10-610-16 Square Tooth Timing Belt
Item: AK6VPAModel: T10-610-16
Color Blue
Core Cord Steel
End Endless
Material Polyurethane
No. Of Teeth 61
Number Of Teeth 61
Number Of Teeth-timing Belts 61
Overall Length 610 mm
Pitch 10 mm
Pitch - Timing Belts 10 mm
Pitch Length - Timing Belts 610 mm
Static Conductive No
Teeth Location - Timing Belts Single Sided
Type Metric T
Width 0.63" , 16 mm