GATES T10-1750-25 Square Tooth Timing Belt
Item: AK6VPTModel: T10-1750-25
Color Blue
Core Cord Steel
End Endless
Material Polyurethane
No. Of Teeth 175
Number Of Teeth 175
Number Of Teeth-timing Belts 175
Overall Length 1750 mm
Pitch 10 mm
Pitch - Timing Belts 10 mm
Pitch Length - Timing Belts 1750 mm
Static Conductive No
Teeth Location - Timing Belts Single Sided
Type Metric T
Width 0.98" , 25 mm