GATES T10-1080-50 Square Tooth Timing Belt
Item: AK6VPEModel: T10-1080-50
In Stock
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Color Blue
Core Cord Steel
End Endless
Material Polyurethane
No. Of Teeth 108
Number Of Teeth 108
Number Of Teeth-timing Belts 108
Overall Length 1080 mm
Pitch 10 mm
Pitch - Timing Belts 10 mm
Pitch Length - Timing Belts 1080 mm
Reinforced Material Steel
Section Size T10
Series 7762 Series
Sided Single Sided
Standard Width Yes
Static Conductive No
Teeth Location - Timing Belts Single Sided
Temp. Range -22°F to +176°F
Tooth Profile T
Type Metric T
Width 1.97" , 50 mm