GATES QD9/5V37.50 Quick Detachable Bushed Bore Sheave
Get it by Thursday, Apr 9
€3,020.76 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheave |
| Bore Dia. | 5 1/2" |
| Bore Type | QD |
| Bushing Type | M |
| Face Width | 6 1/2" |
| Material | Ductile Iron |
| No. Of Grooves | 9 |
| Non-standard | No |
| Outside Dia. | 37 1/2" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7874 Series |
| Suitable For Use With | Super HC and Super HC PowerBand Belts |
| Type | Heavy Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 150.75 |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Bore Dia. | Type | Pitch Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| QD3/5V28.00 | - | 2.375" | Cast Iron | - | - | 28" (5V) | €890.33 | |
| QD9/5V9.75 | 9 3/4" | 6 1/2" | Ductile Iron | 3 15/16" | Heavy Duty | - | €567.43 | |
| QD7/5V8.50 | 8 1/2" | 5 1/8" | Ductile Iron | 3 1/2" | Heavy Duty | - | €370.58 | |
| QD9/5V13.20 | 13.2" | 6 1/2" | Ductile Iron | 3 15/16" | Heavy Duty | - | €851.28 | |
| QD9/5V9.25 | 9 1/4" | 6 1/2" | Ductile Iron | 3 15/16" | Heavy Duty | - | €504.07 | |
| QD7/5V10.90 | 10.9" | 5 1/8" | Ductile Iron | 3 15/16" | Heavy Duty | - | €507.36 | |
| QD7/5V7.10 | 7.1" | 5 1/8" | Ductile Iron | 2 15/16" | Heavy Duty | - | €290.48 |
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC JBIS5637303206
- SENSIT 870-00018 Sensor Cap 1-1/8 x 1-3/8 Inch
- AMETEK LAMB 119413-08 AC Vacuum Motor, Peripheral-Q, 900 W, 5.7 Frame Size, 2 Stage, 120 V
- THOMAS & BETTS 3701 Reducing Washer, 3/4 Inch Size
- TRITAN 40BS18H X 1 3/16 Roller Chain Sprocket, 1 3/16 Inch Bore Dia, 18 Teeth, Steel
- LIFT-ALL EE1803TFX19 Web Sling Eye And Eye L19ft 4800lb W3in
- APPROVED VENDOR U04100.062.0900 Hex Head Cap Screw, 5/8 In - 11 Thread Size, Steel, 9 In Lg., 25/64 In Head Ht., Gr. 8, Coarse
Explore More
- KEYSHAFT
- Bathroom Faucets
- LED Parking Garage Fixtures
- Float Rods Adapters and Nuzzle Assemblies
- Swing Clamp Arms
- Hazardous Location Lighting Signals
- IRONCLAD Heavy Utility Task Specific Gloves
- OBERON TCG Arc Flash Kits, 40 Cal Arc Rating
- VIEGA PROPRESS Male XL-C Adapter, Copper, Press x MNPT
- GENERAL PIPE CLEANERS Speedrooter XL Series Drain Cleaners
- DBI-SALA Harness
- CALBRITE Hygienic Flex Fittings, Stainless Steel
- BUSSMANN NON Series General Purpose Onetime Fuses
- LIFT-ALL Tuff-Edge III 1600 Slings, Type 4, Single Ply
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES QD9/5V37.50 Quick Detachable Bushed Bore Sheave
€3,020.76 /unit

