GATES QD7A29.6/B30.0 Quick Detachable Bushed Bore Sheave, 30.35 Outside Dia.
30.35"
Get it by Wednesday, Apr 8
€2,250.95 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheave |
| Bore Dia. | 3 15/16" |
| Bore Type | QD |
| Bushing Type | F |
| Face Width | 5 1/2" |
| Material | Cast Iron |
| No. Of Grooves | 7 |
| Non-standard | No |
| Outside Dia. | 30.35" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7832 Series |
| Suitable For Use With | Hi-Power II, Tri-Power, Dubl-V, Power Curve, Power Back And Classical Section Power Band Belts |
| Type | Heavy Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 72 |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Bore Dia. | Type | Material | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| QD10B5.8 | 6.15" | 7 3/4" | 2 1/2" | Heavy Duty | Cast Iron | - | €556.74 | |
| QD10B7.0 | 7.35" | 7 3/4" | 2 15/16" | Heavy Duty | Cast Iron | - | €657.11 | |
| QD7A8.2/B8.6 | 8.95" | 5 1/2" | 3 1/2" | Heavy Duty | Cast Iron | - | €521.64 | |
| QD7A19.6/B20.0 | 20.35" | 5 1/2" | 3 15/16" | Heavy Duty | Cast Iron | - | €1,232.66 | |
| QD4A6.6/B7.0 | 7.35" | 3 1/4" | 1/2" to 2 1/2" | Heavy Duty | Cast Iron | 5 7/8" | €203.08 | |
| QD8B5.8 | 6.15" | 6 1/4" | 2 1/2" | Heavy Duty | Cast Iron | - | €385.22 | |
| QD7A12.0/B12.4 | 12 3/4" | 5 1/2" | 3 1/2" | Heavy Duty | Cast Iron | - | €664.56 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR U04100.025.0550 Hex Head Cap Screw, 1/4 In - 20 Thread Size, Steel, 5 1/2 In Lg., 5/32 In Head Ht., Gr. 8, Coarse
- MILWAUKEE 48-22-9041 Flex Head Ratchet, Pear, Reversing, 12 Inch Overall Length, Chrome, 4 Deg Min Arc Swing
- SMC VALVES C92SB50-200 Tie Rod Cylinder, 50 mm Size, Double Acting
- SALSBURY INDUSTRIES 3912S-BRZ Free-Standing Enclosure for Single Column 12 Door Bronze
- COOPER B-LINE FIG. 1001-1-1/4-X-1-PLN Sway Brace Attachment, Steel, 1.25 Inch Pipe Size With 1 Inch Brace Pipe
- DEWALT DW8251 Flap Disc Diameter 4.5 Inch Ah 7/8 Inch 60 Grit
Explore More
- KEYSHAFT
- Arc Welder Accessories
- Plastic Rod Stock
- A/C Ref Cleaners and Scale Removers
- Dye Penetrants and Inspection Kits
- Stock Cart Shelves
- AKRO-MILS 30094 Shelfmax Shelf Bins
- MEMPHIS GLOVE Luminator Pigskin Leather Palm Work Gloves
- CAMLOCK FITTINGS Type E Male Cam and Groove Adapter, Hose Shank
- HONEYWELL Rig Dog Knit Cold Protect Gloves
- JOHN GUEST Speedfit End Caps
- VULCAN HART Shelf
- GENERAL PIPE CLEANERS Model 88 Series Drain Cleaners
- ANVIL Forged Steel Threaded Half Couplings
- MORSE CUTTING TOOLS 4552 Series Square And Corner Radius End Mills
- LEGRIS 3148 Series Y Male Connectors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES QD7A29.6/B30.0 Quick Detachable Bushed Bore Sheave, 30.35 Outside Dia.
€2,250.95 /unit
