GATES PB14MX-40S-125 Sprocket, 4.92 Inch Belt Width, 125mm Width | AX4UWY
GATES PB14MX-40S-125 Sprocket, 4.92 Inch Belt Width, 125mm Width
Item: AX4UWYModel: PB14MX-40S-125
Item Pulley
Belt Width 4 23/25"
Bore Dia. 1 1/2" to 4 3/8"
Bushing Style Minimum Plain Bore
Bushing Type MPB
Face Width 5.61"
Flange Dia. 7 13/25"
Hub Dia. 5.89"
Material Ductile Iron
Max. Bore 4 3/8"
Min. Bore 1 1/2"
No. Of Grooves 40
Outside Dia. 6.91"
Overall Length 6.69"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 7.017"
Series 7716 Series
Suitable For Use With 125 mm W Poly Chain Belt
Width 125 mm