GATES PB14MX-33S-125 Sprocket, 4.92 Inch Belt Width, 125mm Width
33
125 mm
Get it by Wednesday, Apr 15
€649.81 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 4 23/25" |
| Bore Dia. | 1 1/2" to 3 1/2" |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 5.61" |
| Flange Dia. | 6.47" |
| Hub Dia. | 4.89" |
| Material | Ductile Iron |
| Max. Bore | 3 1/2" |
| Min. Bore | 1 1/2" |
| No. Of Grooves | 33 |
| Outside Dia. | 5.68" |
| Overall Length | 6.69" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 5.79" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7716 Series |
| Suitable For Use With | 125 mm W Poly Chain Belt |
| Width | 125 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 14.31 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR 5DPH1 Dart Set 4 Inch For H-4114.3f
- VERMONT GAGE 371138050 Plug Gage Assembly, Go/NoGo, 7/16-24 UNS, 2A
- APPROVED VENDOR U01000.075.0525 Hex Head Cap Screw, 3/4 In - 10 Thread Size, Steel, 5 1/4 In Lg., 15/32 In Head Ht., Gr. 5, Coarse
- THOMAS & BETTS AB53NP Non-Insulated Flag Terminal, Length 0.55 Inch
- DORIAN REC15A-400-CN4-150
- BENCHMARK SCIENTIFIC D1132-01TP Bulk Beads, Zirconium, Triple Pure Molecular Biology Grade, 0.1mm, 250g
- HAMMOND PBFS19017LG2 Rack Panel, 10U Rack Height, 19 Inch Rack Width, Flanged, Carbon Steel
- ELOBAU 471EFR2D14K0117 Configurable Safety Relay Unit Without Terminal
Explore More
- KEYSHAFT
- Tile Floats
- Cross-Over Ladders
- Ultrasonic Cleaner Accessories
- Vacuum Motors
- Hydronic Heater Elements
- AKRO-MILS 30287 Akrobins Super Size Bins
- CONDOR Standard Cream Work Gloves
- WHIZARD Handguard II Cut Resistant Gloves
- LUMAPRO Hand Lamp Cord Reels
- CASH VALVE Brass Pressure Regulator, for Water and Fuel, A Series
- HYDRO VACUUM FZV Series Single Stage Pumps
- PASS AND SEYMOUR Radiant Series Dead Front Self Test GFCI Receptacles
- SANITAIRE Vacuum Belts
- ZSI-FOSTER SPD Loop Clamps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES PB14MX-33S-125 Sprocket, 4.92 Inch Belt Width, 125mm Width
€649.81 /unit
