GATES PB14MX-32S-125 Sprocket, 4.92 Inch Belt Width, 125mm Width
32
125 mm
Get it by Thursday, Apr 9
€611.51 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 4 23/25" |
| Bore Dia. | 1 1/2" to 3 7/16" |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 5.61" |
| Flange Dia. | 6.11" |
| Hub Dia. | 4.57" |
| Material | Ductile Iron |
| Max. Bore | 3 7/16" |
| Min. Bore | 1 1/2" |
| No. Of Grooves | 32 |
| Outside Dia. | 5 1/2" |
| Overall Length | 6 1/2" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 5.614" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7716 Series |
| Suitable For Use With | 125 mm W Poly Chain Belt |
| Width | 125 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.14 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- EATON E57EBL8T110EN Inductive Proximity Sensor, Straight, Dist. 2 Mm, 3 Pin M8 Connector, Unshielded
- HUB CITY 0220-85172 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
- WALTER TOOLS DC150-03-05.800A1-WJ30RE 6968768 Jobber Length Drill Bit, 5.80 mm Size, 66 mm Overall Length, Carbide
- SPEARS VALVES YS31C12-030CSR Special Reinforced Wye Strainer, FPT, FKM, 12 Mesh, 3 Size, CPVC
- PROTO JSCVM08S Ratcheting Combo Wrench Spline 12 Point 8mm
- EATON CN13DN000E
- APPROVED VENDOR U55530.050.0150 Fender Washer, 1/2 In Fits Bolt Size, Oversized, 0.535 In I.D., Plain
Explore More
- KEYSHAFT
- Cable and Wire Cutters
- Magnetic Welding Squares
- Bulk Storage Lockers
- Band Saw Blades
- Cobalt End Mills
- OIL SAFE Cartridge Tube Hanging Hooks
- TURTLESKIN CP-500 Insider Gloves
- FALLTECH Full Body Harnesses
- MECHANIX M-Pact Multicam Tactical Impact Resistant Gloves
- BRADY Pipe Marker, High Pressure Condensate
- JOBOX Gear-Lock Series Aluminium Innersides
- REGAL Taper Pipe Taps, NPTF, Nitride
- DYNABRADE Controllers
- FLOW WALL Modular Cabinet Sets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES PB14MX-32S-125 Sprocket, 4.92 Inch Belt Width, 125mm Width
€611.51 /unit
