GATES P90-8MGT-50 Sprocket, 1.97 Inch Belt Width, 50mm Width | AX4ABG
GATES P90-8MGT-50 Sprocket, 1.97 Inch Belt Width, 50mm Width
Item: AX4ABGModel: P90-8MGT-50
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 1.97"
Bore Dia. 7/8" to 3 1/4"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 3020
Face Width 2.38"
Hub Dia. 7.9"
Material Cast Iron
Max. Bore 3 1/4"
Min. Bore 7/8"
No. Of Grooves 90
Outside Dia. 8.969"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 9.023"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7708 Series
Suitable For Use With 50 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 50 mm