GATES P90-8MGT-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width
Get it by Tuesday, Apr 14
€288.95 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 0.79" |
| Bore Dia. | 1/2" to 2 11/16" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 2517 |
| Face Width | 1.13" |
| Hub Dia. | 4 22/25" |
| Material | Ductile Iron |
| Max. Bore | 2 11/16" |
| Min. Bore | 1/2" |
| No. Of Grooves | 90 |
| Outside Dia. | 8.969" |
| Overall Length | 1 3/4" |
| Pitch | 8 mm |
| Pitch Dia. | 9.023" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7708 Series |
| Suitable For Use With | 20 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts |
| Width | 20 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 6.48 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21-IDL-SPRK | 8 mm | 3 26/125" | 3.145" | - | - | - | - | 3.15" | €372.32 | |
| 36-IDL-SPRK | 8 mm | 3.609" | 3.546" | - | - | - | - | 3.55" | €488.09 | |
| 30-SPK2-IDL | 8 mm | 3.609" | 3 9/16" | - | - | - | - | 3 14/25" | €594.49 | |
| 12-IDL-SPRK | 8 mm | 3 26/125" | 3.145" | - | - | - | - | 3.15" | €367.86 | |
| 8MX-22S-12 | 8 mm | 2.206" | 2.14" | 1/2" to 1" | Steel | Taper Lock | 1" | 2.61" | €126.37 | |
| P22-8MGT-20 | 8 mm | 2.206" | 2.152" | 1/2" to 1 1/8" | Steel | Taper Lock | 1 1/8" | 2 14/25" | €126.78 | |
| 20-SPK2-IDL | 8 mm | 3 26/125" | 3 5/32" | - | - | - | - | 3.15" | €279.75 |
Explore Products
- FUNCTIONAL DEVICES INC / RIB SIB04S-RD Prewired Rocker Switch, 2 Position, 3 Wire, Red Houising, 20 A
- SPEEDAIRE 52CF85 Air Gun Kit, Pistol-Grip Grip, Plastic, 1/4 Inch NPT Female, 3 Nozzle, Various, Plastic
- APOLLO VALVES SJ704120PE Flange Adapter, 20 Inch
- EGO POWER PLUS HT2410 Hedge Trimmer, SingleSided, 24 Inch Bar Length, 56V Electric, 1 Inch Max. Cutting Dia
- GRAINGER 7165_24_0 Aluminum Rod 7075, 4 Inch Outside Dia, 24 Inch Overall Length
- ASHLAND CONVEYOR 11F05EG15B10 Roller Conveyor Straight W 12 Inch Length 5 Feet
- GROVE GEAR EL8210053.00 EL-BM821-20-R-56 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1 Inch O.D, Aluminum
Explore More
- KEYSHAFT
- Pneumatic Blast Cabinets
- Solid Boring Bars
- Midget Locking Devices
- Low Bay Fluorescent Fixtures
- Penetrants and Lubricants
- BINKS Conventional Spray Guns
- DESTACO 601 Series Straight Line Action Clamps
- CAIMAN Unlined Palm TIG/MIG Welding Gloves
- ANVIL AS300BTB Series Welded Channels
- ANVIL AS520BTB Series Welded Channels
- EAZYPOWER Oscillating Wood Blade
- EATON HJD Series Molded Case Circuit Breaker Frames, J Frame
- JUSTRITE Sure-Grip EX Series Vertical Drum Safety Cabinets
- CDI TORQUE PRODUCTS Micrometer Torque Wrenches
- SCHLAGE Door Bolts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P90-8MGT-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width
€288.95 /unit
