GATES P52-5MGT-25 Sprocket, 0.98 Inch Belt Width, 25mm Width | AX3QAG
GATES P52-5MGT-25 Sprocket, 0.98 Inch Belt Width, 25mm Width
Item: AX3QAGModel: P52-5MGT-25
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 2
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 0.98"
Bore Dia. 1/2" to 1 1/4"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 1210
Flange Dia. 3.57"
Material Ductile Iron
Max. Bore 1 1/4"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 52
Pitch 5 mm
Pitch Dia. 3.258"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7709 Series
Suitable For Use With 25 mm W Power Grip GT3 And Poly Chain GT Carbon Belts
Width 25 mm