GATES P36-5MGT-15 Sprocket, 0.59 Inch Belt Width, 15mm Width | AX3PQY
GATES P36-5MGT-15 Sprocket, 0.59 Inch Belt Width, 15mm Width
Item: AX3PQYModel: P36-5MGT-15
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 3
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 0.59"
Bore Dia. 1/2" to 1 1/8"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 1108
Face Width 0.87"
Flange Dia. 2.38"
Material Steel
Max. Bore 1 1/8"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 36
Outside Dia. 2.21"
Pitch 5 mm
Pitch Dia. 2 32/125"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7709 Series
Suitable For Use With 15 mm W Power Grip GT3 And Poly Chain GT Carbon Belts
Width 15 mm