GATES P44-5MGT-25 Sprocket | AX3ZEG
GATES P44-5MGT-25 Sprocket
Item: AX3ZEGModel: P44-5MGT-25
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 3
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 0.98"
Bore Dia. 1/2" to 1 1/8"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 1108
Flange Dia. 3.09"
Material Steel
Max. Bore 1 1/8"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 44
Pitch 5 mm
Pitch Dia. 2.757"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7709 Series
Suitable For Use With 25 mm W Power Grip GT3 And Poly Chain GT Carbon Belts